خاموش شدن ناگهانی گوشی های آیفون و راه کارهای برطرف کردن آن

تاریخ انتشار: 97/02/23 یکشنبه
نمایش: 13830
(41 رای)

همان طور که می دانید کار با گوشی های آیفون بسیار لذت بخش است که قابلیت های منحصر بفردی در این دستگاه ها وجود دارد. این دستگاه ها بدلیل داشتن سیستم عامل جذاب به همراه سخت افزار های پیشرفته طرفداران زیادی دارند. با این حال، برخی کاربران نسبت به خاموش شدن ناگهانی این دستگاه ها گلایه دارند. در واقع ممکن است گوشی آیفون مشکلی از نظر شارژ نداشته باشد ولی به یکباره خاموش شود.
در نظر بگیرید وسط کار مهمی با گوشی آیفون تان هستید و ناگهان گوشی تان خاموش شود. این قضیه خیلی آزاردهنده خواهد بود و در دراز مدت شما را عصبی خواهد کرد.
در این راهنما قصد داریم راه حل های برطرف کردن این مشکل را بطور مختصر توضیح دهیم. بنابراین اگر گوشی آیفون تان بصورت ناگهانی و راندوم خاموش می شود، عصبی نشوید چون می توانید این مشکل را به راحتی در خانه تان برطرف کنید.
از دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی های آیفون می توان به Crash شدن نرم افزار و نیاز به ریست یا ریستور کردن آن اشاره کرد. ایراد سخت افزاری گوشی نیز بعضی مواقع از روشن شدن گوشی جلوگیری می کند. برای اینکه بفهمید مشکل گوشی سخت افزاری یا نرم افزاری است باید راه حل های برطرف کردن ایراد های نرم افزاری را اجرا کنید و در صورت برطرف نشدن این مشکل، مشکل از سخت افزار گوشی خواهد بود.

راه حل اول: خالی کردن باتری

هر موقع احساس کردید گوشی آیفون تان درست کار نمی کند یا به عبارتی اگر گوشی تان خود بخود خاموش می شود آنگاه از این ترفند ساده استفاده کنید و معمولا مشکل گوشی تان برطرف خواهد شد. البته ممکن است این پروسه کمی زمان بر باشد و نتیجه ی آن را بصورت آنی به چشم نبینید ولی هر چیزی که ممکن است این مشکل را برطرف کند، ارزش امتحان دارد. برای انجام این کار کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله 1: گوشی آیفون تان را شارژ نکنید تا باتری آن کاملا خالی شود. این کار ممکن است چند ساعت زمان ببرد ولی صبر کنید تا باتری گوشی تان کاملا تخلیه شود. بطور خلاصه شما باید اجازه دهید شارژ گوشی تان خالی شود تا خود بخود خاموش شود.

مرحله 2
زمانی که گوشی تان خاموش شد آن را به شارژ بزنید و اجازه دهید تا باتری آن فول شارژ شود. حتما از شارژر اورجینال گوشی استفاده کنید و آن را به پریز دیوار بزنید تا سریع تر و بهتر شارژ شود.

مرحله 3
زمانی که دیدید گوشی تان بقدر کافی شارژ شده است آن را روشن کنید. سپس گوشی را بررسی کنید و ببینید مشکل آن هنوز وجود دارد یا برطرف شده است.
راه حل دوم: استفاده از برنامه ی dr.fone – iOS System Recovery

برنامه ی dr.fone – iOS System Recovery بهترین نرم افزار برطرف کردن مشکلات دستگاه های iOS است. این برنامه بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد که قابلیت های زیادی دارد. بهترین چیز در مورد این برنامه این است که داده های گوشی از دست نمی روند و سیستم ریکاوری امن و مطمئنی دارد.
ابتدا این برنامه را دانلود کنید و آن را بر روی کامپیوتر / لپ تاپ تان اجرا کنید و گوشی آیفون تان را به آن وصل کنید. همان طور که در شکل زیر می بینید گزینه های زیادی در صفحه ی اول آن نمایان می شود که شما باید گزینه ی System Recovery را انتخاب کنید.

برنامه ی dr.fone – iOS System Recovery گوشی آیفون شما را تشخیص خواهد دارد. زمانی که این کار انجام شد، گزینه ی Start را بزنید تا فرایند بعدی شروع شود.

سپس شما باید گوشی آیفون تان را در حالت DFU Mode ریبوت کنید. برای این کار کافیست دکمه ی Home و Power on/off را فشار دهید، سپس بعد از 10 ثانیه دکمه ی Power on/off را رها کنید و زمانی که صفحه ی DFU نمایان شد دکمه ی Home را نیز رها کنید. این مراحل بصورت اسکرین شات در شکل زیر مشخص شده اند.

حال شما باید اطلاعات درست گوشی تان مانند مدل گوشی و نسخه ی iOS آن را وارد کنید (مانند شکل زیر). سپس دکمه ی Download را بزنید.

پس از وارد کردن اطلاعات گوشی، سیستم عامل (firmware) گوشی دانلود می شود که وضعیت دانلود شدن آن را می توانید ببینید. پس از کامل شدن دانلود، برنامه ی dr.fone شروع به تعمیر گوشی آیفون تان خواهد کرد تا مشکل آن را برطرف کند. پس از انجام این کار گوشی شما بصورت نرمال ریستارت خواهد شد.

نکته: در حالتی که گوشی آیفون شما به صفحه ی اصلی (Home) ریبوت نشد، گزینه ی Try Again را از منوی این برنامه بزنید.

پیشنهاد می کنیم حتما از این برنامه استفاده کنید چون علاوه بر برطرف کردن مشکل اشاره شده برای رفع ایرادهایی نظیر قفل شدن صفحه، DFU Mode، آبی یا مشکی شدن صفحه نمایش گوشی و مشکلات نرم افزاری iOS دستگاه های آیفون کاربرد دارد.

راه حل سوم: ریستور کردن در حالت DFU

یکی دیگر از روش های برطرف کردن مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی های آیفون، ریستور کردن آن از طریق آیتونز است. از آنجایی که آیتونز یک برنامه ی مخصوص اپل برای مدیریت دستگاه های iOS است، این تکنیک برای حل مشکلات این دستگاه ها استفاده می شود. ضمنا نگران از دست دادن داده های روی گوشی تان نباشید چون قابلیت بکاپ گرفتن دارند.
برای برطرف کردن مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی آیفون تان از این راه حل کافیست دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1: ابتدا آخرین نسخه ی آیتونز (iTunes) را بر روی کامپیوترتان دانلود و نصب کنید.

مرحله 2: گوشی آیفون تان را با کابل USB به کامپیوترتان وصل کنید.

مرحله 3: حال گوشی تان را در حالت DFU ریبوت کنید. همان طور که قبلا گفته شد کافیست دکمه ی Home و Power on/off را با هم بمدت 8 تا 10 ثانیه فشار دهید. سپس دکمه ی Power on/off را رها کنید. به محض اینکه برنامه ی آیتونز گوشی آیفون شما را در حالت DFU Mode / Recovery Mode تشخیص داد، دکمه ی Home را نیز رها کنید.

مرحله 4: پنجره ای مانند شکل زیر در صفحه ی آیتونز نمایان می شود که شما باید روی گزینه ی OK کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

مرحله 5: نهایتا روی گزینه ی Restore iPhone کلیک کنید و منتظر شوید تا این پروسه کامل شود.
پس از این کار مشکل خاموش شدن گوشی آیفون تان حل خواهد شد.

راه حل چهارم: Force Restart

اگر گوشی آیفون تان مرتب خاموش می شود، اصلا شارژ نمی شود یا مدام Crash می شود می توانید از آپشن Hard Reset گوشی استفاده کنید. اگر گوشی تان خود بخود خاموش می شود یا باتری آن به دلایلی سریع خالی می شود آنگاه Hard Reset کردن آن می تواند کارساز باشد. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله 1: در گوشی آیفون 7 یا مدل های جدیدتر، دکمه ی Sleep/Wake و دکمه ی پایین صدا را همزمان فشار دهید. در گوشی آیفون 6s و مدل های قدیمی تر نیز دکمه ی Sleep/Wake و Home را همزمان با هم بگیرید و فشار دهید.

مرحله 2: دکمه ها را بگیرید تا وقتی که لوگوی اپل را روی نمایشگر گوشی تان مشاهده کنید (صفحه نمایش گوشی تان قبل از نمایان شدن این لوگو کاملا تاریک خواهد شد). سپس صفحه ی راه اندازی یا Launch نمایان خواهد شد.

مرحله 3: زمانی که صفحه ی راه اندازی ظاهر شد، دکمه ها را رها کنید.

پس از این کار، گوشی شما ریبوت خواهد شد. نهایتا مشکل خاموش شدن گوشی را بررسی کنید و در صورت حل نشدن آن مرحله ی بعد را انجام دهید.

راه حل پنجم: تعویض باتری

اگر راه حل های اشاره شده جوابگو نبود، تعویض باتری گوشی تان آخرین راه حل شما خواهد بود. همان طور که می دانید باتری های آیفون قوی و خوب هستند و به راحتی خراب نمی شوند. بنابراین قبل از تعویض باتری گوشی تان حتما آن را به تعمیرکار یا کارشناس متخصص نشان دهید. اگر تصمیم به تعویض باتری گرفتید حتما آن را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. برای خرید باتری های اورجینال آیفون از سایت ما به نشانی www.macrotel.ir دیدن کنید.

همان طور که می دانید باتری خوب نقش اساسی در عملکرد گوشی های آیفون دارد چون در صورت نامناسب بودن باتری، عملکرد گوشی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و ممکن است مشکلات دیگری به آن اضافه کند.
اگر گوشی آیفون تان حین کار با آن یا زمانی که با آن کار نمی کنید بصورت تصادفی خاموش می شود، فورا به فکر تعویض باتری آن نباشید چون راه حل های اشاره شده معمولا این مشکل را برطرف خواهند کرد. از بین این راه حل ها نیز برنامه ی dr.fone – iOS System Recovery بهتر است و پیشنهاد می کنیم ترجیحا از آن استفاده کنید. روش های دیگر نیز توسط کابران تست شده اند که معمولا جواب خوبی گرفته اند. ضمنا با مراجعه به مراکز پشتیبانی اپل یا فروشگاه های معتبر این شرکت می توانید از راهنمایی های آنها نیز استفاده کنید و مشکل گوشی تان را با آنها در میان بگذارید.

دقت داشته باشید که ممکن است گوشی تان خاموش شود و دیگر روشن نشود. در این مواقع معمولا شارژر گوشی تان خراب شده است. بنابراین کابل شارژ، پورت شارژ و دیگر قطعات شارژر گوشی تان را بررسی کنید یا از شارژر دیگری استفاده کنید.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*