نماد اعتماد الکترونیکی 2 ستاره

نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره

پروانه کسب مجازی

پروانه کسب مجازی

رهگیری سفارش

کد امنیتی

تولید کننده‌ها

چگونه اپلیکیشن ها را در آیفون قفل کنیم؟

تاریخ انتشار: 97/06/15 پنج شنبه
نمایش: 424
(3 رای)

همه ما دوست داریم تکنولوژی خود را به اشتراک بگذاریم اما برخی از کسانی که گوشی را قرض میگیرند یک عادت ناخوشایند و آزاردهنده دارند و آن هم این است که آن ها به بخش هایی از گوشی ما اتفاقی یا از روی آگاهی سرک می کشند که ما دوست نداریم آن بخش ها را کسی ببیند. باز کردن پروفایل های شخصی دوستان و عکس های شخصی، مطلع شدن از اطلاعات مالی یا اطلاعاتی که مربوط به کارمان است و یا به طور کلی ورود به قسمت های ممنوعه گوشی موبایلمان. چه خوب می شود اگر بتوان این مشکل را برطرف کرد!
در واقع شما می توانید این مشکل را برطرف کنید، اپلیکیشن های زیادی هستند که به شما این توانایی را می دهد که آن دسته از قسمت هایی از موبایلتان را که نیاز دارید با استفاده از یک گذرواژه یا اثر انگشت قفل کنید. در ادامه به شما آموزش می دهیم چگونه این کار را بکنید و از چه اپلیکیشن هایی استفاده کنید.
برای اطلاع بیشتر از روش های ایمن سازی گوشی های آیفون به این مطلب مراجعه کنید.

کدام یک از اپلیکیشن های آیفون را شما می توانید قفل کنید؟
شرکت Apple استفاده از اپلیکیشن های شخص ثالث برای تنظیم گذرواژه یا Touch ID را به طور کلی آزاد کرده است، اما با توجه به تجربه ما اپلیکیشن هایی که مربوط به عملیات مالی و حساب های بانکی است بیشتر مورد توجه قرار دارد زیرا این اپلیکیشن ها اگر دسترسی نامناسب داشته باشند می توانید بیشترین ضرر را برای شما داشته باشد. برخی از برنامه های خرید و پرداخت مانند PayPal و همچنین مدیریت گذرواژه ها مانند 1Password از این قائده پیروی می کنند.

چگونه یک اپلیکیشن iPhone را قفل گذاری کنیم؟
بطور کلی اگرمطمئن نیستید که اپلیکیشن مورد نطرتان از ویژگی تنظیم گذرواژه یا Touch ID پشتیبانی می کند، وارد آن شوید و به قسمت تنظیمات اپلیکیشن رفته و هر چیزی که در مورد گذرواژه است یا بیشتر به دنبال Touch ID بگردید.
برای اینکه بیشتر طرز کار آن را بفهمید، در ادامه درمورد برخی از اپلیکیشن هایی که قابلیت تنظیم گذرواژه را دارند توضیح داده ایم.
اپلیکیشن Barclays
این اپلیکیشن یک اپلیکیشن مدریت حساب است که برخی برای مدریت حساب های بانکی خود از آن استفاده می کنند ( البته این اپلیکیشن در ایران کاربردی ندارد ولی صرفا برای آموزش نحوه کار گذرواژه ها در این مطلب استفاده شده است). اپلیکیشن Barclays ویژگی قفل از طریق Touch ID را ارائه می دهد که در بالای گزینه گذرواژه (Passcode) که بصورت پیشرفض برای قفل کردن این اپلیکیشن در نظر گرفته شده است، قرار دارد. زمانی که این ویژگی را فعال کردید، می توانید اپلیکیشن را با اثر انگشتتان باز کنید، اگر از اثر انگشت اشتباه استفاده کنید یا با انگشتی که به اندازه کافی تمیز نیست اقدام به باز کردن قفل این اپلیکیشن کنید، بعد از سه بار امتحان، شما مجبور می شوید از گذرواژه برای عبور از قفل استفاده کنید.
اگر گوشی iPhone X داشته باشید، می توانید بجای Touch ID یک Face ID تنظیم کنید و این ویژگی به شما اجازه می دهد تا 5 بار برای ورود تلاش کنید قبل از اینکه شما را مجبور به استفاده از گذرواژه کند.
برای فعال کردن این قفل ها به منوی More در پایین و سمت راست صفحه نمایش و سپس به قسمت تنظیمات (Settings) بروید. در زیر بخش Log-in and security روی Touch ID یا Face ID کلیک کنید و سپس نوار لغزنده مربوطه را فعال کند. در این نقطه نیاز است که شما گذرواژه خود را دوباه وارد کنید.

mint
اپلیکیشن Mint
این اپلیکشن نیز یک اپلیکیشن مالی است که می تواند از این طریق قفل شود.
برای این کار ابتدا وارد اپلیکیشن شده و در قسمت تنظیمات روی قسمت Passcode and Touch ID کلیک کنید. سپس گزینه Use Passcode را انتخاب کنید و یک گذرواژه برای اپلیکیشن تعیین کنید و بعد از آن برگردید به مرحله قبل و گزینه Touch ID را انتخاب کنید و برای قفل برنامه اثر اگشنت تعیین کنید.

جیلبریک کردن iPhone
روش هایی که در بالا گفته شد محدود به اپلیکیشن هایی است که توسط خود کمپانی اپل اجازه دسترسی به آن ها داده شده است، اما اگر شما گوشی آیفون خود را جیلبریک کنید می تواند هر اپلیکیشنی که می خواهید را از طریق گذرواژه قفل کنید.
اگر گوشی شما جیلبریک شده است، اپلیکیشن Cydia را باز کنید ( Cydia همان اپ استور برای گوشی جیلبریک شده می باشد) سپس اپلیکیشن LockDown را جستوجو و نصب کنید. زمانی که اپلیکیشن نصب شد وارد آن شده، یک گذرواژه وارد کرده و تایید کنید. از این پس فقط کافیست که در لیست هر اپلیکیشنی که میخواهید را انتخاب کرده و گزینه Lock را انتخاب کنید. این کار برای هر تعداد اپلیکیشن که بخواهید می توانید انجام دهید.

اپلیکشن های خود شرکت Apple
به صورت پیشفرض شما کار های زیادی می توانید با یک گوشی آیفون قفل شده انجام دهید: به عنوان مثال شما می توانید همچنان به Siri دسترسی داشته باشید، می توانید پیام ها و مرکز کنترل Control Center را بررسی کنید، و حتی ممکن است بتوانید به پیام ها نیز جواب دهید.
اگر نیاز دارید دسترسی به این توابع را بیشتر محدود کنید، به تنظیمات گوشی خود رفته و وارد قسمت Touch ID & Passcode شوید (درهنگام ورود باید گذرواژه خود را وارد کنید) سپس به پایین صفحه رفته و وارد قسمت Allow Access When Locked شوید و در اینجا آن دسته از گزینه هایی که نیاز دارید دسترسی آن در هنگام قفل صفحه محدود شود را غیر فعال کنید.

note

یادداشت های خود را به وسیله گذرواژه قفل کنید
اپلیکیشن Note اپل یک مورد غیر معمول برای قفل کردن است. زیرا شما نمی توانید بطور کامل کل اپلیکیشن را قفل کنید اما می توانید هر یادداشت را که احساس می کنید حساس است و نیاز دارید دسترسی به آن ها محدود شود بصورت جداگانه از طریق گذرواژه یا Touch ID قفل کنید.
برای این کار وارد اپلیکیشن تنظیمات گوشی خود شده و سپس وارد قسمت Note شوید، روی گزینه Password کلیک کنید. در این جا شما قادر به تعیین گذرواژه و فعال کردن Touch ID برای یادداشت های خود هستید.
پس از فعال شدن این گزرواژه، وارد اپلیکیشن Note خود شده و هرکدام از یادداشت هایی که نیاز است با گذرواژه قفل شوند را انتخاب کنید و بر روی گزینه Share در بالا و سمت راست صفحه نمایش خود کلیک کرده و سپس گزینه Lock Notes را انتخاب کنید.


فعال کردن Guided Access
آخرین راهی که می توانید برای قفل کردن اپلیکیشن های موبایلتان می توانید انجام دهید فعال کردن Guided Access می باشد. این ویژگی شما را در اپلیکیشن محدود می کند و قبل از اینکه گذرواژه را وارد کنید هیچ کار دیگری نمی توانید بکنید.
اولین کاری که نیاز است انجام دهید این است که مطمئن شوید گزینه Guided Access فعال کنید و آماده شوید، پست از آن با سه بار فشردن دکمه هوم Home گوشی وموبایلتان می تواند از آن استفاده کنید.
برای فعال کردن این گزینه کافیست به تنظیمات گوشی خود و بخش Accessibility رفته ودر پایین صفحه وارد قسمت Guided Access شوید و اگر غیر قعال است آن را فعال کنید. (حتی اگر فکر میکنید این گزینه فعال است بازهم ارزش بررسی کردن دارد).

access
و حالا به اپلیکیشن مورد نظرتان که نیاز دارید قفل شود بروید و سه بار دکمه هوم گوشی را پشت سر هم فشار دهید و پس از انتخاب گزینه Guided Access آن قسمت از اپلیکیشن که نیاز دارید غیر قابل دیدن شود را با خط کشیدن دور آن انتخاب کنید و سپس Start را زده و یک گذرواژه برای آن انتخاب کنید.
و حالا شما متوجه می شوید که دکمه های پاور و هوم هردو از کار افتاده اند، تنها راه برای خارج شدن از این حالت این است که یک بار دیگر دکمه هوم را سه بار پشت سر هم فشار دهید و با وارد کردن همان گدرواژه ای که قبلا انتخاب کرده اید از این حالت خارج می شوید.


چگونه فایل ها و فولدرها را با گذرواژه ایمن کنیم؟
اگر می خواهید فقط عکس های خاصی را قفل کنید مشکلی نیست، اما اگر می خواهید کل اپلیکیشن را قفل کنید گزینه ای برای این مورد وجود ندارد.
شرکت اپل اجازه انجام این عمل را بصورت بومی و از طریق تنظیمات خود نداده است، کاری که شما می توانید بکنید این است که یک اپلیکیشن اختصاصی و با توانایی قفل شدن را دانلود کرده و فایل هایی که احساس می کنید نیاز به قفل شدن دارند را در آن ذخیره کنید. هر کسی که بخواهد از گوشی آیفون شما استفاده کند قبل از این که به محتوای داخل این اپلیکیشن قفل شده دسترسی پیدا کند، باید گذرواژه ای که شما برای آن تعیین کردید را وارد کند.
پیشنهاد ما به شما در این مورد این است که اپلیکیشن Folder Lock را از اپ استور دانلود کرده ( که رایگان است و البته نسخه پولی آن هم وجود دارد که در آن از تبلیغات خبری نیست) و سپس فایل ها و عکس های مهم خود را در آن ذخیره کنید. اما به یاد داشته باشید که پس ذخیره عکس ها در این اپلیکیشن، نسخه اورجینال آن ها را که در دیگر اپلیکیشن های گوشی موبایلتان قرار دارد حذف کنید زیرا اپلیکیشن Folder Lock این کار را برای شما انجام نمی دهد. اگر نیاز دارید میتوانید این فایل ها را در کامپیوتر خود به عنوان پشتیبان نگه دارید.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*