نماد اعتماد الکترونیکی 2 ستاره

نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره

پروانه کسب مجازی

پروانه کسب مجازی

رهگیری سفارش

کد امنیتی

ریست فکتوری و هارد ریست گوشی های اندرویدی

تاریخ انتشار: 97/09/07 چهارشنبه
نمایش: 361
(7 رای)

چرا گوشی اندرویدی خود را ریست فکتوری کنیم؟

در این مقاله به آموزش 3 روش ریست فکتوری کردن گوشی های اندرویدی میپردازیم.ممکن است گهگاهی برای شما نیز پیش بیاید که احساس کنید گوشی موبایلتان کند شده، زود باتری از دست می دهد، اپلیکیشن ها هنگ یا کرش می کنند و یا پسوورد گوشی موبایلتان را فراموش کرده باشید یا مشکل داغ شدن گوشی های اندرویدی شما را آزار میدهد. باید گفت که اندروید ذاتا قابلیت پیر شدن دارد، یعنی این که بعد از استفاده چند ماهه کارایی خود را از دست می دهد و مانند سیستم iOS نیست که بتواند مدت زمان زیادی را بدون هیچ گونه مشکلی با شما راه بیاید. بهترین راه برای نو کردن سیستم گوشی و تازه سازی آن،این است که گوشی موبایلتان را فلش کنید، اما فراموش نکنید که فلش کردن با ریست فکتوری یا همان بازگشت به تنظیمات کارخانه متفاوت است. زیرا ممکن است ویروسی در سیستم اندروید مخفی شده باشد که حتی با ریست فکتوری کردن هم پاک نشود. ولی ما فرض را بر این میگیریم که مشکل گوشی شما با همان ریست فکتوری حل می شود و امروز قرار است که در مورد انواع روش های ریست فکتوری گوشی های اندرویدی صحبت کنیم که اولین راه و ساده راه ممکن برای شماست تا گوشی موبایلتان را تا حد زیادی تازه سازی کنید.

چگونه گوشی های اندرویدی را ریست فکتوری کنیم؟

ریست فکتوری دستی یا فرمت کردن گوشی های اندروید از سه راه قابل انجام است که ما هر سه راه را بصورت دقیق برای شما توضیح خواهیم داد. روش اول برای زمانی است که شما پسوورد گوشی خود را در اختیار دارید یا بطور کلی به تنظیمات گوشی موبایلتان دسترسی دارید و چون به تنظیمات گوشی خود دسترسی دارید ابتدا یک پشتیبان از فایل های خود تهیه کنید وسپس اقدام به ریست کردن گوشی خود کنید. دو روش بعدی که درمورد آن خواهیم گفت برای زمانیست که شما پسورد گوشی خود را فراموش کرده اید. برای ریست فکتوری کردن گوشی موبایلتان به صورت زیر اول عمل کنید:

رایج ترین مشکلات گوشی های هواوی و نحوه برطرف کردن آن

ریست فکتوری گوشی های اندرویدی از طریق تنظیمات و بازگردانی حالت کارخانه

وارد صفحه اصلی برنامه شوید و اپلیکیشن Settings را باز کنید. در این قسمت به دنبال قسمت Backup and Reset بگردید، با توجه به این که در هر نسخه از اندروید و هر گوشی مختلف جای این گزینه متفاوت است، اگر مانند عکس زیر آن را پیدا نکردید نگران نباشید، اگر تنظیمات گوشی موبایلتان دارای نوار جستوجو است از آن طریق به این گزینه دسترسی پیدا کنید در غیر این صورت در تب های مختلف آن را جستوجو کنید. برای راهنمایی بهتری باید گفت که این گزینه در قسمت تنظیمات شخصی قرار دارد.
سپس زمانی که این گزینه را پیدا کردید، وارد آن شوید و وارد قسمت Factory Data Reset شوید و در اینجا گزینه Reset Device یا چیزی شبیه به این را کلیک کنید، اگر گوشی شما دارای پین یا پسوورد است آن را وارد کنید و در قسمت وارد شده گزینه Delete All را بزنید. اما توجه داشته باشید که قبل از انجام این کار ابتدا از اطلاعاتتان پشتیبان تهیه کرده باشید زیرا با زدن دکمه Delete All تمام اطلاعات موجود در حافظه دستگاه شما از بین خواهد رفت.

پس از انجام این فرایند تمام تنظیمات گوشی شما به حالت پیشفرض کارخانه باز خواهد گشت و اطلاعات گوشی شما به جز آن هایی که مربوط به خود سیستم اندروید است پاک شده است.

ریست فکتوری کردن یا هارد ریست کردن گوشی از طریق Recovery Mode

این روش برای زمانی قابل استفاده است که شما به تنظیمات دستگاه خود دسترسی ندارید و پسوورد خود را فراموش کرده اید. در این روش نیز شما می توانید از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید که در ادامه توضیح خواهیم داد و همچنین پس اجرا این روش تمامی اطلاعات موجود در دستگاه پاک خواهد شد. برای انجام این کار ابتدا گوشی خود را خاموش کنید. دکمه پاور یا همان قفل گوشی را برای چند ثانیه نگه دارید و در منوی نمایش داده شده گزینه Power Off را بزنید، این گزینه ممکن است با توجه به گوشی شما متفاوت باشد اما اساس کار همین است. درصورتی که تاچ گوشی شما کار نمی کند یا گوشی هنگ کرده است دکمه پاور را رها نکنید تا زمانی که گوشی خاموش شود.

پس از خاموش شدن گوشی دکمه هایی که دستگاه را به حالت ریکاوری می برد نگه دارید. این دکمه ها در اکثر گوشی های اندرویدی دکمه ولوم پایین و پاوراست اما در هر گوشی متفاوت است. از این رو لیستی از گوشی ها مختلف و دکمه های ریکاور آن ها برای شما آماده کرده ایم:

  • ریست فکتوری در گوشی های LG با فشار دادن دکمه های ولوم بالا و پایین و دکمه پاور همزمان
  • ریست فکتوری گوشی های سامسونگ با دکمه هوم، دکمه پاور و ولوم بالا
  • در گوشی Moto X دکمه های هوم و پاور و ولوم پایین

ودر دیگر گوشی معمولا بصورت عمده دکمه های ولوم پایین و پاور این عمل را برای شما انجام می دهند و در برخی گوشی ها ممکن است دکمه های پاور و هوم گوشی گوشی را به حالت ریکاوری ببرند.

بنابراین این دکمه ها را گرفته و نگه دارید تا زمانی که لوگوی اندروید نمایان شود. لوگوی اندروید در این حالت درست مانند زمان است که اندروید گوشی خود را آپدیت می کنید (اگر چنین کاری را تا به حال انجام نداده اید مهم نیست اگرمراحلی بعدی درست باشد شما مراحل را درست نجام داده اید).
اگر بعد از لوگوی اندروید وارد قسمتی مانند تصویر بالا شده اید، پس شما تا اینجا راه را درست رفته اید. در اینجا در صورت نیاز به گرفتن پشتیبان با استفاده از دکمه ولوم پایین و بالا کنید و گزینه Backup and Restore را انتخاب کرده و گزینه Backup را انتخاب کنید. البته باید حتما یک کارت حافظه با ظرفیت مورد نیاز روی گوشی موبایلتان وجود داشته باشد که در صورت موجود بودن گوشی شروع به گرفتن پشتیبان از اطلاعات می کند. بعد از اتمام پشتیبان گیری به همان قسمت ریکاوری برگردید و این بار گزینه Wipe Data/Factory Reset را انتخاب کنید و دکمه پاور را فشار دهید و در تب باز شده گزینه Yes—Delete All User Data را انتخاب کنید و دوباره دکمه پاور را فشار دهید، اکنون گوشی شما عمل فرمت کردن و بازگشت به تنظیمات کارخانه را شروع می کند که بقیه مراحل نیز مانند قبل عمل می کند.
توجه کنید که قبل از وارد شدن به حالت ریکاوری، ابتدا دکمه های مورد نیاز گوشی موبایلتان برای رفتن به حالت ریکاوری را پیدا کنید. در صورتی که اشتباها وارد حالت دانلودینگ شدید نیازی به نگرانی نیست با گرفتن دکمه های پاور و ولوم بالا گوشی را ریستارت کنید.

آموزش رفع هنگ گوشی های سامسونگ

کد ریست فکتوری گوشی های اندرویدی

در این روش قابلیت پشتیبان گیری وجود ندارد و پس از انجام پروسه همه اطلاعات گوشی به صورت غیر قابل بازگشت پاک خواهد شد. در واقع این روش برای زمانی است دو روش قبل غیر قابل انجام یا برای شما کارآمد نبوده است.
پس از روشن کردن گوشی در صفحه قفل وارد قسمت تماس ها شده و کد دستوری #3855*2767* را وارد کنید اما دقت کنید دقیقا بلافاصله پس از زدن دکمه # عملیات ریست کردن گوشی آغاز می گردد و غیر قابل بازگشت است بنابراین قبل از وارد کردن کد کاملا اطمینان حاصل کنید که این آخرین راه حل موجود برای شماست.

کد بالا برای ریست فکتوری کامل گوشی اندرویدی است و کد دیگری نیز وجود دارد که به شیوه ای دیگر عمل می کند. اگر دستوری *#*#7780#*#* را وارد کنید به جز فایل های کارت حافظه و سیستم به همراه اپلیکیشن های اصلی آن هر چیز باقی مانده را حذف می کند. یعنی بطور کلی گوشی شما فرمت می شود بدون این دستگاه سیستم اندروید را دوباره نصب کند. در این نوع ریست فکتوری اپلیکیشن های دانلود شده، اطلاعات موجود حساب گوگل که در گوشی موبایل موجود است و دیتای اپلیکیشن های سیستمی حذف خواهد شد. توجه کنی که در این مورد نیز بلافاصله بعد از وارد کردن آخرین کلمه عملیات غیر قابل بازگشت خواهد بود بنابراین قبل از انجام عملیات ابتدا اطمینان کامل داشته باشید سپس اقدام کنید

نکته:

این آموزش ها صرفا به صورت تئوری بوده و ممکن است در گوشی شما کارآمد.
در صورتی که مشکلی برای گوشی شما پیش بیاید شرکت ماکروتل هیچ مسئولیتی در این قبال ندارد و در صورتی که احساس می کنید ممکن است نتوانید عملیات را به درستی انجام دهید، گوشی خود را به دست نرم افزار کار بسپارید.

نکته آخر این است که آموزش های فوق جهت حل مشکلات رایج کاربران گوشی اندروید تهیه شده است بنابراین از این مطلب استفاده نامناسب نکنید. با تشکر تیم ماکروتل.

منابع:
• WikiHow.tech
• YouTube.com
• Recovery-Android.com
• ASKVG.com

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*