برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

همه چیز درباره خانه ها و ساختمان های هوشمند

نوشته شده در تاریخ1398-03-25 493
دوست داشتن0

خانه‌ هوشمند | ساختمان هوشمند

باگذشت هر یک روز تکنولوژی پیشرفت چشم‌گیری می‌کند و داشتن یک خانه هوشمند بیش‌ازپیش به یک ضرورت تبدیل شده است. درگذشته خانه‌های هوشمند به‌عنوان بخشی از یک سبک زندگی تجملی در نظر گرفته می‌شدند اما امروزه بخش مهم و جدایی ناپذیری از زندگی ما شده‌اند. در این مقاله می‌خواهیم برخی از دلایل اساسی این موضوع که چرا باید خانه خود را به یک خانه هوشمند تبدیل کنید بررسی کنیم. و به سوالاتی چون خانه‌ی هوشمند چیست؟ امکانات ساختمان هوشمند چیست؟ یک خانه هوشمند از چه اجزائی تشکیل‌شده است؟ و هزینه هوشمند سازی یک خانه چقدر است؟ پاسخ دهیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.
تکنولوژی خانه هوشمند متعهد شده است که فضای زندگی شمارا جایی راحت‌تر، مناسب‌تر و امن‌تر بکند. ما اینجا هستیم تا شمارا با واقعیت خانه‌های هوشمند و تکنولوژی‌های آن آشنا کنیم تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید و از آرامش حاصل از آن لذت ببرید.

ساختمان هوشمند

اتوماسیون خانگی در حال ساختن دستگاه‌ها و سیستم‌هایی برای ماشینی کردن کار‌های خانه‌هاست که خانه هوشمند خوانده می‌شود. یک سیستم اتوماسیون خانگی روشنایی، دمای حرارت و سیستم‌های سرگرم‌کننده خانه اتان را کنترل می‌کند. خانه هوشمند همچنین می‌تواند سیستم‌های امنیتی خانه که بخش‌های آلارم و اجازه دسترسی به بخش‌های مختلف را هم شامل می‌شود در بربگیرد. در این حالت در زمان اتصال به اینترنت وسایل خانه بخش اصلی یک حلقه از اینترنت اشیاء هستند.
یک خانه هوشمند اجزائی دارد که از طریق اینترنت با یکدیگر ارتباط داخلی دارند و استفاده‌کننده می‌تواند کار‌هایی چون حمله‌های امنیتی و نقاط دسترسی به آن، دمای محیط، روشنایی و سینمای خانگی موجود در خانه خود را به‌راحتی کنترل کند.
تکنولوژی خانه هوشمند از وسایلی که به اینترنت اشیاء (Internet of things (IoT متصل هستند استفاده می‌کند تا سیستم‌های داخل خانه را کنترل و خودکار کند. در خانه هوشمند از تکنولوژی خود-گزارش و خود - مانیتورینگ استفاده می‌کند. این تکنولوژی در اصل توسط شرکت بین‌المللی ماشین‌های تجاری (International Business Machines Corporation (IBM ایجاد شد و به‌عنوان یک آنالیزور برای پیش‌بینی خطا‌های ممکن در سیستم مورداستفاده قرار گرفت. اولین محصولات خانه هوشمند معاصر بین سال‌های 1998 تا 2000 برای مصرف عموم کاربران به بازار راه پیدا کردند. تکنولوژی خانه هوشمند به کاربران امکان کنترل و نظارت بر وسایل خانه که باهم در ارتباط هستند را از طریق اپلیکیشن‌های خانه هوشمند، تلفن‌های همراه هوشمند یا وسایل دیگر که قابلیت اتصال شبکه دارند را می‌دهد. کاربران چه خانه باشند چه نباشند می‌توانند سیستم‌های خانگی که باهم در ارتباط هستند را از راه دور کنترل کنند. این کار مصرف انرژی و الکتریسیته را بهینه‌تر می‌کند و نیز امنیت خانه‌تان را تضمین می‌کند. تکنولوژی خانه هوشمند با سلامت و ارتقاء سطح آن از طریق تأمین کردن نیاز‌های خاص افراد مخصوصاً افراد کهن‌سال در ارتباط است. تکنولوژی خانه هوشمند اکنون برای ساختن شهر‌های هوشمند بکار گرفته می‌شوند. یک شهر هوشمند شبیه به یک خانه هوشمند کار می‌کند که در آن سیستم‌ها برای کنترل یک شهر کارآمدتر و صرفه‌جویی در هزینه‌ها مانیتور می‌شوند.

ساختمان های هوشمند

خاستگاه خانه‌های هوشمند

با انتشار x10 ، پروتکل اتوماسیون خانه‌های هوشمند، خانه هوشمند متولد شد. X10 اطلاعات دیجیتالی را پشت سر هم با فرکانس 120 کیلوهرتز از طریق سیم‌کشی الکتریکی خانه موجود به خروجی‌های سوئیچ‌های قابل برنامه‌ریزی ارسال می‌کند. این سیگنال‌ها دستورات را به دستگاه‌های موردنظر ارسال کرده و زمان و نوع کارایی دستگاه را تعیین می‌کنند. یک فرستنده برای مثال می‌تواند یک سیگنال را از طریق سیم‌کشی خانه به یک دستگاه ارسال کند و به آن دستور راه‌اندازی دریک زمان تعیین‌شده را بدهد.

خاستگاه خانه های هوشمند

به هر حال چون سیم‌کشی‌های الکتریکی طوری طراحی نشده‌اند که فارغ از نویز‌های باند رادیویی باشند x10 همیشه قابل اعتماد نبود. سیگنال‌ها ممکن بود گم شوند در برخی موارد مثل آنچه در آمریکا مرسوم است که در آن 220 ولت به یک جفت تغذیه 100 ولتی تقسیم می‌شود سیگنال‌ها ممکن بود از مداراتی با سیم‌کشی پولاریته متفاوت عبور نکنند. به‌علاوه x10 به ذاته یک تکنولوژی تک مسیری بود که در زمان ارسال دستور به تجهیزات امکان ارسال اطلاعات به شبکه مرکزی را نداشت. بعد از گذشت مدتی به‌هرحال x10 دو مسیره به بازار آمد اما با هزینه بالاتر.

زمانیکه شرکت اتوماسیون خانگی Insteon در سال 2005 وارد صحنه شد تکنولوژی ترکیبی سیم‌کشی الکتریکی و سیگنال‌های بی سیم را معرفی کرد. پروتکل‌های دیگر شامل Zigbee و Z-Wave تا آن زمان ظهور کرده بودند تا با مشکلات x10 مقابله کند با این وجود x10 پروتکل ایست که به صورت بسیار گسترده تا به امروز در خانه‌های هوشمند بکار گرفته‌شده است.

خاستگاه خانههای هوشمند در ایران

آزمایشگاه Nest  در سال 2010 تأسیس شد و اولین پروتکل هوشمند خود، ترموستات هوشمند Nest، را در سال 2011 منتشر کرد. این شرکت همچنین آشکار ساز‌های هوشمند دود/کربن مونواکسید و دوربین‌های امنیتی تولید کرد. پس از خریداری شدن توسط گوگل در سال 2015 این شرکت به‌صورت شرکت تابعه مجموعه شرکت‌های Alphabet در همان سال تبدیل شد.

امکانات ساختمان هوشمند

ترموستات‌های خانه های هوشمند نسل سوم محصول Nest

در سال 2012، شرکت SmartThings یک کمپین برای دریافت کمک مالی به راه انداخت که نتیجه آن دریافت 1.2 میلیون دلار کمک مالی برای راه‌اندازی خانه هوشمندش بود. با ادامه کمک‌های مالی شرکت به جمع شرکت‌های معتبر در بازار رقابت وارد شد و در آگوست 2013 توسط سامسونگ خریداری شد.
اخیرا شرکت‌هایی از جمله آمازون، اپل و گوگل تجهیزات خانه هوشمند و سیستم عامل‌های خانگی محصول خود شامل Amazon Echo، Apple Home Kit و Google Home را منتشر کرده‌اند.

کاربرد‌ها

تکنولوژی تجهیزات خانه هوشمند می‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • سیستم‌های اسپیکر بی سیم
 • دستگاه‌های تنظیم گرما
 • امنیت خانه و سیستم‌های مانیتورینگ
 • ربات‌های خانگی
 • آشکارساز‌های دود/کربن دی اکسید
 • روشنایی
 • مانیتورینگ مصرف انرژی در خانه
 • قفل درب‌ها
 • یخچال‌ها
 • ماشین‌های لباسشویی
 • آشکارساز‌های آب

تکنولوژی امکانات خانه های هوشمند

از سال 2015 به بعد متداول‌ترین جزء خانه هوشمند در ایالت متحده سیستم‌های اسپیکر بی سیم بوده است که 17 درصد مردم یکی یا بیشتر از آن‌ها را در خانه خود دارند. وسایل هوشمند تنظیم گرما دومین مورد در لیست رایج‌ترین اجزاء تکنولوژی خانه هوشمند هستند که 11 درصد مردم آن را استفاده می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که استفاده‌کنندگان خانه هوشمند بیشتر چه چیزی نیاز دارند و فهمیدند که 5 مورد اول آن سیستم‌های امنیتی بی سیم (40%)، سیستم‌های تنظیم گرما قابل تنظیم (47%)، دوربین‌های امنیتی (40%)، سیستم‌های کنترل روشنایی و سیستم‌های بی سیم اجرا موسیقی (39%) و سینما خانگی و سیستم‌های فشارقوی چند حوزه ای (37%) بودند.

مثال‌هایی از تکنولوژی‌های قابل استفاده در خانه هوشمند :

تقریبا تمام جنبه‌های زندگی که تکنولوژی در بخش خانگی آن ورود کرده است چون (حباب لامپ‌ها، ماشین ظرف‌شویی و مانند آن ) یک جایگزین در خانه هوشمند پیدا کرده اند.

تلویزیون‌های هوشمند به اینترنت وصل می‌شوند تا از طریق اپلیکیشن به محتوا‌های مورد نظر چون ویدئو و موزیک مورد نیاز دست پیدا کنند. برخی تلویزیون‌های هوشمند همچنین تشخیص صدا یا حرکت را نیز شامل می‌شوند.

علاوه بر توانایی کنترل از راه دور و شخصی سازی، سیستم‌های روشنایی هوشمندی چون Hue که محصول هلدینگ روشنایی فیلیپس است می‌تواند تشخیص دهد که ساکنین چه زمانی در اتاق حضور دارند و روشنایی را به اندازه لازم تنظیم کند. حباب‌های لامپ هوشمند همچنین می‌توانند خود را مطابق با روشنایی روز تنظیم کنند.

ترموستات‌های هوشمند چون Nest که محصول شرکت آزمایشگاه‌های Nest است با یک Wi-Fi همراه تعبیه شده در خود به بازار آمد که به کاربر این اجازه را می‌داد که دمای خانه را از راه دور زمان بندی، بررسی و کنترل کند. این تجهیزات همچنین رفتار صاحبان خانه را یاد می‌گیرند و به صورت اتوماتیک بر تنظیمات اعمال می‌کنند تا برای ساکنین راحتی و کارایی حداکثر را فراهم کنند. ترموستات‌های هوشمند همچنین می‌توانند میزان مصرف انرژی را گزارش دهند.

با استفاده از قفل‌های هوشمند و بازکننده‌های درب پارکینگ کاربران می‌توانند اجازه وارد شدن یک ملاقات کننده را بدهند یا مانع آن شوند. قفل‌های هوشمند همچنین نزدیک شدن ساکنین را متوجه می‌شوند و قفل درب‌ها را برای آنان باز می‌کنند.

با دوربین‌های امنیتی هوشمند ساکنین می‌توانند خانه‌های خود را زمانیکه برای تعطیلات دور هستند کنترل و بررسی کنند. سنسور‌های حرکت هوشمند می‌توانند فرق بین ساکنین، مهمانان، حیوانات خانگی و سارقین را متوجه شوند و می‌توانند اگر رفتار مشکوکی مشاهده کردند صاحبان خانه و یا پلیس را خبر کنند.

• مراقبت از حیوانات خانگی می‌تواند اتوماتیک شود اگر از تغذیه کننده‌های متصل به شبکه استفاده کنید. گل و گیاه و چمن‌های خانه می‌توانند توسط تایمر‌های متصل به شبکه در زمان‌های خاص آبیاری شوند.

• انواع و اقسام وسایل آشپزخانه چون قهوه ساز‌های هوشمند که می‌توانند به محض خاموش شدن آلارمتان برایتان قهوه آماده کنند یا یخچال‌هایی که مراقب گذشتن تاریخ انقضا غذای داخل یخچال هستند، لیست خرید با توجه به چیز‌هایی که درون یخچالتان دارید برایتان آماده می‌کنند، آرام پز‌ها، تستر‌ها و یا ماشین لباسشویی و خشک کن‌ها همه می‌توانند در خانه هوشمندتان مورداستفاده قرار بگیرند.

• سیستم‌های نظارتی بر کار‌های خانه برای مثال وسیله ای که جرقه و یا افت پتانسیل را در سیستم الکتریسیته حس می‌کند و وسایل حساس موجود در خانه را خاموش می‌کند یا مشکلی در سیستم آب رسانی یا لوله‌های فریزر را حس می‌کند سیستم انتقال آب را خاموش می‌کند تا خانه دچار ترکیدگی لوله یا آب گرفتگی نشود.

لامپ های هوشمند Hue Philips

دلایل استفاده از ساختمان های هوشمند

دلایلی که استفاده از خانه‌های هوشمند را لازم و ضروری می‌کند چیست ؟

1. بازدهی خوب ساختمان هوشمند:

با یک دکمه یا صفحه کلید لمسی و یا از طریق اپلیکیشن‌های تلفن همراه می‌توانید تعداد زیادی از سیستم‌ها یا گجت‌ها را در خانه‌ی خود کنترل کنید. با کمک تجهیزات هوشمند می‌توانید وسایل سرمایشی یا گرمایشی خود را پیش از رسیدن به خانه یا از اتاقی دیگر درون خانه خود راه اندازی کنید و یا لامپ‌ها را با تنها یک کلیک در هر مکانی در داخل یا خراج خانه روشن یا خاموش‌کنید. این تنها یک فرآیند آسان، بی‌دردسر و کارآمد نیست بلکه به شما در صرفه‌جویی در مصرف الکتریسیته هم کمک می‌کند به‌عنوان مثال به‌جای روشن نگه داشتن تهویه هوا تمام روز یک خانه هوشمند رفتار شما رو می‌آموزد و اطمینان حاصل می‌کند که زمان رسیدن شما به خانه دما به اندازه کافی و موردنظر شما خنک شده باشد. با یک سیستم آبیاری هوشمند چمن‌هایتان در بازه‌های زمانی مناسب و تنها به میزانی که نیاز دارند آبیاری خواهند شد. با اتوماسیون خانگی انرژی، آب و سایر منابع به‌صورت کاراتری مصرف می‌شوند که هم منابع طبیعی و هم پول مصرف کننده هدر نمی‌رود.

دلایل استفاده از خانه های هوشمند در ایران

2. آسودگی در استفاده از خانه هوشمند:

داشتن یک خانه هوشمند به شما این امکان را می‌دهد تا با تعداد زیادی گجت و سیستم‌های الکترونیکی در جا‌های مختلف خانه یا در جا‌های مختلفی از جهان سروکار داشته باشید. پرده‌ها را بکشید، چراغ‌ها را روشن کنید، و امنیت خانه را بررسی کنید.

3. راحتی در خانه هوشمند :

خانه‌های هوشمند زندگی شمارا راحت تر می‌کنند، دیگر لازم نیست تا از این طرف خانه تا آن طرف را طی کنید تا کار‌های مختلفی را انجام بدهید. با تجهیزات هوشمند می‌توانید تمام کار‌های خانه را از طریق اپلیکیشن‌ها در حالیکه روی مبل راحتی‌تان نشسته اید یا روی تخت دراز کشیده‌اید انجام دهید. هوشمند سازی خانه می‌تواند برای افراد مسن‌تر بسیار مفید باشد چرا که به اعضا خانواده این امکان را می‌دهد تا از طریق سیستم‌های هوشمند به نظارت و مراقبت از آن‌ها بپردازند و از راه دور امنیت و راحتی افراد مسن در خانه را بررسی کنند و نیازی به انتقال آن‌ها به خانه سالمندان برای مراقبت بیست و چهار ساعته و هفت روز هفته وجود ندارد.
جای تعجب ندارد که خانه‌های هوشمند می‌توانند خود را با نیاز‌ها و خواسته‌های کاربران تطبیق دهند. برای مثال، به محض اینکه شما به خانه می‌رسید درب پارکینگ خانه‌اتان باز خواهد شد چراغ‌ها روشن خواهند شد بخاری روشن خواهد شد و موسیقی موردعلاقه‌اتان از بلندگو‌ها پخش خواهد شد.

ساختمان هوشمند

4. آرامش ذهنی با ساختمان های هوشمند:

یک خانه هوشمند همچنین یک راه مهم و اساسی برای آوردن آرامش به خانه‌تان است، شما می‌توانید از تجهیزات هوشمند برای چک کردن در‌ب‌ها، پنجره‌ها، سنسور‌های پاشش آب و .... استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید از طریق اپلیکیشن چک کنید که درب پارکینگ به درستی بسته باشد. با داشتن تجهیزات هوشمند دیگر لازم نیست نگران این مساله باشید که بیرون رفته و این موارد را چک بکنید. با داشتن امکاناتی چون نظارت کردن خانه از راه دور و مقابله کردن با خطر‌های احتمالی همچون ر‌ها کردن قوه ساز در حالت روشن یا قفل نکردن درب ورودی خانه این سیستم‌ها آرامش را برای ساکنان خانه به ارمغان می‌آورند.

آرامش ذهنی در اسفتاده از ساختمان هوشمند

5. شخصی سازی خانه هوشمند :

خانه‌های هوشمند همچنین به شما این امکان را می‌دهند تا وسایل الکترونیکی را به همان صورتی که میل دارید در اختیارتان باشند داشته باشید. می‌توانید تصمیم بگیرید که پرده‌ها در یک زمان خاص کنار کشیده شوند، روشنایی داخلی و نیز روشنایی بیرون خانه را به صورتی که مایل هستید تنظیم کنید. به طور مشابه می‌توانید هر بخش الکترونیکی مورد نظرتان را هرطور مایل اید تنظیم کنید و برای اجرا شدن در زمان‌های دیگر آن را زمان بندی کنید.
به هر حال سیستم‌های اتوماسیون خانگی برای تبدیل شدن به جریان اصلی بسیار تلاش کردند. یک ضعف خانه‌های هوشمند پیچیدگی آن‌هاست برخی از مردم با تکنولوژی مشکل دارند یا ممکن است به همین دلیل کلا از استفاده آن صرفنظر کنند. تولید‌کنندگان خانه هوشمند بر روی کاهش پیچیدگیسیستم های هوشمند، بهبود تجربه کاربران از کار با آن‌ها و تبدیل کردن آن به یک تجربه لذت بخش و مفید تمرکز کرده اند.
برای موثر بودن کامل سیستم‌های اتوماسیون تجهیزات بدون در نظر گرفتن اینکه تولید چه شرکتی هستند باید توانایی کار تعاملی با سایر دستگاه‌ها که از پروتکل یکسانی استفاده می‌کنند را داشته باشند. از آنجا که این صنعت یک بازار نوپا و جدید است یک استاندارد مشخص و طلایی برای اتوماسیون خانگی وجود ندارد.
غیر از این مزایا، همچنین دلایل ضروری دیگری هستند که به آن دلایل لازم است خانه خود را به یک خانه هوشمند تبدیل کنید..... خانه هوشمند کاهش مصرف الکتریسیته و آب را در خانه‌تان تضمین می‌کند. اغلب دیده می‌شود که چراغ‌ها در خانه به دلیل تنبلی برای برخواستن و خاموش کردن آن‌ها روشن می‌مانند پس داشتن سیستم خانه هوشمند که می‌تواند با دست زدن، صدا زدن یا استفاده از سنسور حرکت چراغ‌ها را خاموش کند بسیار می‌تواند مفید و کارا باشد.

6. امنیت در ساختار خانه هوشمند :

یک مساله مهم دیگر در مورد خانه‌های هوشمند مساله امنیت است. تروریسم و جرم‌های خرد دیگر این روز‌ها بسیار باب شده‌اند و در این زمینه همه مایل هستند تا خانه‌های خود را امن نگه دارند. خانه‌های هوشمند به شما این امکان را می‌دهند تا خانه‌تان را امن نگه دارید همچنین به‌راحتی از طریق تلفن‌های هوشمند امنیت خانه را بررسی کنید. یک کمپانی مطالعاتی در آمریکا در سال 2016 گزارش کرد که 80 درصد استفاده‌کنندگان تجهیزات خانه هوشمند در آمریکا نگران داده‌های مربوط به امنیت خانه‌های هوشمندشان هستند. اگر هکر‌ها قادر باشند فیلتر‌های مربوط به تجهیزات هوشمند را بردارند احتمالا می‌توانند چراغ‌ها و دزدگیر‌ها را خاموش و درب‌ها را باز کنند و خانه را در برابر سرقت بی دفاع کنند. به علاوه هکر‌ها می‌توانند به شبکه مالکین خانه دسترسی پیدا کنند و در نتیجه حمله‌های بدتری را ترتیب بدهند و یا داده‌ها را به سرقت ببرند. در اکتبر 2016 شبکه اینترنت‌های اشیاء Mirai توانست از طریق ترتیب دادن یک حمله با استفاده از دوربین‌های مداربسته و دستگاه‌های کنترل دیجیتال دوربین‌ها که امنیت درستی نداشتند به‌عنوان نقاط ورود تا حدی ادعای پایین نبودن قطعی امنیت خانه‌های هوشمند را کاهش دهد.
علاوه بر امنیت بسیاری از مخالفان خانه هوشمند نگران اطلاعات خصوصی هستند.گزارش NTT Data نشان می‌دهد که 73 درصد استفاده‌کنندگان نگران انتشار داده‌های به اشتراک گذاشته شده بین دستگاه‌های خانه هوشمند هستند. در حالیکه تولید کنندگان تجهیزات خانه هوشمند و سیستم عامل‌های آن اطلاعات استفاده کنندگان را جمع می‌کنند تا سازگاری بیشتر تجهیزات با نیاز آن‌ها را فراهم کنند یا قابلیت‌های جدید با توجه به نیاز‌های آن‌ها ارائه بدهند امنیت و اعتماد به سیستم همراه با شفافیت بسیار اهمیت دارد که تولید‌کنندگان اعتماد بین خود و مشتریانشان ایجاد کنند.

امنیت در ساختمان هوشمند

7. کاهش هزینه روزانه با خانه های هوشمند :

جهان روز به روز به جای گران‌تری برای زندگی کردن تبدیل می‌شود در نتیجه مردم به هزینه قبض‌های خود اهمیت بالایی می‌دهند. خانه هوشمند می‌تواند میزان زیادی از هزینه‌های شمارا کاهش دهد.

8. آلارم‌هایی که جان را در مواقع حساس نجات می‌دهند :

آتش و دزدی تن‌ها بخشی از مواردی هستند که می‌توانند خانه شمارا نابود کنند یا جان دوستان و خانواده‌تان را به خطر بیندازد. تجهیزات خانه هوشمند می‌توانند شمارا از رخ دادن اینچنین اتفاقاتی از طریق آلارم‌ها و نوتیفیکیشن‌ها آگاه سازند که همین مساله می‌تواند برای نجات جان ساکنین کافی باشد.

ریسک‌های استفاده از سیستم‌های خانه هوشمند چیست ؟

در اکتبر سال 2016 سیستم‌های مبتنی بر تکنولوژی خانه هوشمند برای بررسی این ادعا که حمله به آن‌ها مشکلی پیش نمی‌آورد مورداستفاده قرار گرفتند. این تجهیزات که از طریق اینترنت اشیاء با هم در ارتباط هستند به صورت ذاتی ریسک مشکلات امنیتی را دارند. هکر‌ها در این تحقیق دستگاه‌های با امنیت پایین را به‌عنوان هدف حمله خود انتخاب کردند که تکنولوژی خانه هوشمند را نیز شامل می‌شد و آن‌ها را با کد‌های خراب آلوده کردند یا یک شبکه از سیستم‌های آلوده شده تشکیل دهند و یک حمله گسترده را اجرا کنند. یک تحقیق نشان داد که 15 درصد از روتر‌های خانگی امن نیستند چرا که از پسورد‌های ساده و ضعیف و یا پسورد‌های پیش فرض دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. بیش از 13 میلیارد دستگاه الکترونیکی و دیجیتالی که به صورت درونی با هم در ارتباط هستند در جهان وجود دارند. حمله برنامه ریزی شده در سال 2016 نشان داد که تنها درصد کوچکی از دستگاه‌های آسیب پذیر که امنیت پایینی دارند می‌توانند برای خانه‌یا استفاده‌کننده اثر ویرانگر داشته باشند.

ساخت و اجرای خانه هوشمند چگونه است ؟

خانه‌هایی که به تازگی ساخته شده‌اند اغلب با زیر ساخت‌های خانه هوشمند همخوان هستند. خانه‌های قدیمی‌تر از طرف دیگر می‌توانند با تکنولوژی‌های خانه هوشمند کامل شوند. تا زمانیکه سیستم‌های خانه هوشمند زیادی هنوز بر پایه x10 یا Insteon کار می‌کنند بلوتوث و وای فای محبوبیت بالایی پیدا کرده اند.

امروزه Zigbee و Z-Wave دو مورد از رایج ترین پروتکل‌های ارتباط اتوماسیون خانگی در حال استفاده هستند. هر دو آن ها از تکنولوژی‌های شبکه سیگنال‌های رنج و توان پایین برای اتصال به سیستم‌های خانه هوشمند استفاده می‌کنند. با اینکه جامعه هدف هر دو آن‌ها اجرا در خانه‌های هوشمند مشابه است با این وجود Z-Wave رنج 30 متر را در مقایسه با 10 متر Zigbee دارد، اما Zigbee معمولا مورد پیچیده تر تلقی می‌شود. چیپ‌های بکار رفته در Zigbee از کمپانی‌های مختلفی هستند اما Z-Wave فقط از چیپ‌های تولیدی Sigma Designs استفاده می‌کنند.
در سناریو‌های ساده خانه هوشمند می‌توان دستور شروع به کار کردن را صادر کرد یا مدت زمان رخ دادن یک رویداد را تعیین کرد. اتفاقات زمان بندی شده براساس یک ساعت هستند مثلا جمع کردن پرده در ساعت 6 عصر، در حالیکه شروع کردن برخی کار‌ها وابسته به سایر سیستم‌های اتومات و وسایل هوشمند است به‌عنوان مثال زمانیکه گوشی تلفن همراه صاحب خانه به درب نزدیک می‌شود قفل هوشمند درب باز و چراغ‌های هوشمند روشن می‌شوند.
آموزش ماشین Machine learning و هوش مصنوعی artificial intelligence (AI) به سرعت در حال همه گیر شدن در سیستم‌های خانه هوشمند هستند که به اپلیکیشن اتوماسیون خانگی این امکان را می‌دهد که با محیط اطراف خود انطباق پیدا کند. برای مثال سیستم‌هایی که با صدا زدن فعال می‌شوند چون Amazon Echo یا Google Home دستیار‌های مجازی دارند که رفتار و خواسته‌های کاربران را می‌آموزند و بر آن اساس خود را شخصی سازی می‌کنند.

ساختمان های هوشمند

ساختمان‌های هوشمند

با اینکه هر خانه هوشمند یک ساختمان هوشمند است اما هر ساختمان هوشمند یک خانه هوشمند نیست. شرکت‌ها، ساختمان‌های تجاری، صنعتی و مسکونی از تمام شکل‌ها و اندازه‌ها شامل دفاتر، آسمان خراش‌ها، آپارتمان‌ها، ساختمان‌های آپارتمانی و شرکت‌های با چند مستاجر و ساکن – تکنولوژی اینترنت اشیاء را برای افزایش کارایی و بازدهی ساختمان، کاهش هزینه‌های انرژی و تاثیرات محیطی، و تامین امنیت و نیز افزایش رضایت ساکنین بکار می‌گیرند.

به نظر شما کدام تکنولوژی‌های خانه هوشمند مفیدترین‌ها هستند؟

بسیاری از تکنولوژی بکار رفته در خانه هوشمند چون روشنایی، مصرف انرژی، گرمایش و تهویه هوا و سیستم‌های دسترسی به امنیت ساختمان در ساختمان‌های هوشمند نیز بکار گرفته می‌شوند
برای مثال یک ساختمان هوشمند می‌تواند میزان مصرف انرژی را از طریق سنسور‌هایی که تعداد افراد حاضر در اتاق را حس می‌کنند کاهش دهد. دمای هوا به صورت اتوماتیک تنظیم می‌شود به‌عنوان مثال اگر سنسور‌ها برگزاری یک کنفرانس را در اتاق حس کنند کولر‌ها روشن می‌شوند یا تمام بخاری‌ها را خاموش می‌کنند اگر همه افراد به خانه رفته باشند.
ساختمان‌های هوشمند همچنین می‌توانند به شبکه‌های هوشمند متصل شوند. در این صورت تجهیزات مربوط به خانه هوشمند و شبکه برق می‌توانند باهم در ارتباط باشند و به یکدیگر گوش بدهند. با این تکنولوژی، امکان مدیریت توزیع انرژی به خوبی و به صورتی کارا تامین می‌شود.
علاوه بر این مزایا هوشمند سازی به ساختمان این امکان را می‌دهد تا تعمیرات لازم در آینده را از قبل پیش‌بینی کند. به‌عنوان مثال هر زمانیکه سنسور‌های نظارت بر مصرف صابون مایع و یا دستمال توالت اعلام کردند سرایدار‌ها می‌توانند آن‌ها را دوباره پر کنند یا تعمیرات یا خرابی‌های ممکن در سرمایش، آسانسور‌ها و سیستم روشنایی از قبل پیش‌بینی می‌شود.

هزینه ساختمان هوشمند

هزینه تجهیزات مختلف برای هوشمند سازی یک خانه چقدر است؟

این مساله که هزینه هوشمند سازی یک خانه چقدر می‌شود بسیار بستگی به خود خانه دارد. یک آپارتمان در یک مجتمع با نگهبان و ورودی گیت دار نیاز کمتری به نسبت خانه‌های ویلایی با حیاط به سیستم‌های امنیتی دارد. تعداد طبقات بر اینکه چه تعداد آلارم و دزدگیر باید در ساختمان نصب شود تاثیر دارد.
تعداد اتاق‌ها و ساکنین به طور کلی بخش بندی قسمت‌های مختلف خانه تعیین می‌کند که چه تعداد سیستم صوتی و نواحی مربوط به پخش ویدئو در خانه مورد نیاز است. یک زوج جوان به احتمال زیاد از اتاق‌های کمتری به طور منظم نسبت به خانواده چهارنفری استفاده می‌کنند و یک فرزند کوچک ممکن است نیاز کمتری به تلویزیون در اتاقش به نسبت یک نوجوان داشته باشد
در نهایت متر مربع زیربنای در دسترس و نقشه منزل نیز از فاکتور‌های مهم در تشخیص این مساله است که چه تعداد مدار روشنایی لازم است و آیا چندین نقطه گرمایش نیاز هست یا خیر.

به‌عنوان مثال : یک خانه هوشمند با چهار اتاق خواب

این مثال یک خانه با چهار اتاق خواب در حومه شهر است که شامل یک سینما و یک دفترکار خانگی است.

تجهیزات خانه های هوشمند

به اتمام مقاله رسیدیم امیدوارم مطالب جمع آوری شده توسط تیم تحریریه ماکروتل به شما در جهت راه اندازی خانه هوشمند خود کمک کند. اگر نقدی، پیشنهادی یا نظری دارید در ادامه این مقاله با ما در میان بگذارید.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم