آخرین مطالب

نماد اعتماد الکترونیکی 2 ستاره

نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره

پروانه کسب مجازی

پروانه کسب مجازی

رهگیری سفارش

کد امنیتی

بررسی تخصصی سیستم‌عامل iOS 13

تاریخ انتشار: 98/03/18 شنبه
نمایش: 355
(5 رای)

اولین نسخه‌‌ی بتایiOS13 و iPadOS

نسخه‌ی جدید سیستم عامل iOS با نام iOS13 با خصوصیاتی از قبیل تم تاریک، آپدیت‌های بیشتر، یافتن برنامه‌های جدید، بهینه سازی عملکرد و بسیاری از ویژگی‌های دیگر در حال حاضر برای توسعه دهندگان در دسترس می‌باشد. در این مقاله سعی داریم به بارزترین ویژگی‌ها و آپدیت‌های اعمالی در این سیستن عامل بپردازیم.

اپل پس از پایان رویداد کنونی که در آن اپل نسخه‌های جدیدی برای iOS، macOS، watchOS و tvOS را معرفی کرد، اولین iOS13 بتا را برای توسعه دهندگان با اهداف تست فراهم کرده است.

دوره آزمایشی iOS13بتا به کاربران اپل اجازه می‌دهد تا اشکالاتی را پیش از انتشار این نرم افزار پیدا کنند و به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا iOS13 و iPadOS را تا قبل از انتشار عمومی به برنامه‌ها و نرم افزارهای خود برسانند. امروزه یکی از مهمترین اطلاعیه‌ها، تفاوت بین iOS13 و iPadOS می‌باشد، که لازم بذکر است که iPadOS یک سیستم عامل جدید اختصاصی است که بر روی iPad اجرا می‌شود.

توسعه‌دهندگان ثبت شده (کاربرانی که در طرح رجیستر می‌شوند) می‌توانند ابتدا iOS13 و iPadOS بتا را از مرکز توسعه اپل با استفاده از iTunes دانلود کنند. پس از آن بتا‌های بعدی در دسترس خواهد بود.

همانطور که همه به روز رسانی‌های عمده در(WWDC(WorldWide Developer Conferance معرفی شده است،iOS13 یک تعمیرکار عمده نیز برای سیستم عامل iOS است. ویژگی تم حالت انتظار تاریک (Dark Mode) جهت انجام خواسته‌ها و قابلیت دهی به بسیاری از کاربران آیفون و اپل برای اولین بار در دسترس می‌باشد.

فقط توسعه دهندگان ثبت نام شده قادر به دانلود iOS 13بتا در این زمان هستند. همانطور که اپل در گذشته این کار را انجام داده است، نسخه‌ی عمومی بتا برای آزمایش کنندگان در ماه جولای پس از آنکه نرم افزار طی دوازده مرحله آزمایش تست توسعه یافته است، ارائه خواهد شد.

تست بتا برای iOS13 چند ماه طول می‌کشد، زیرا اپل در راستای رفع اشکالات و بهبود ویژگی‌های جدید قدم بر‌می‌دارد. به روز رسانی‌ها و راه اندازی عمومی این نسخه بطور کامل در سپتامبر 2019 همراه با آیفون‌های جدید ارائه خواهد شد.

بهبود عملکرد

همانند سال گذشته در به روز رسانی iOS 12، اپل در سال جاری نیز تاکید زیادی بر بهبود عملکرد، به ویژه برای دستگاه‌های قدیمی تر داشته است. خوشبختانه این شرکت از مسائل و مشکلات بوجود آمده گذشته خود که با بیرون آمدن نسخه‌های جدیدiOS را به گوشی‌های آهسته تر تبدیل کرده است، بخوبی مطلع شده و در صدد حل آن‌ها قدم برداشته است. هرچند ما باید منتظر بمانیم تا iOS 13 راه خود را به جهان بفرستد تا بتوانیم مطمئن شویم که اپل بار دیگر موفق شده است.

iOS13، مانند iOS 12، دارای تعدادی برنامه برای بهینه سازی است که باعث کاهش اندازه و سایز دانلود برنامه‌ها، کاهش زمان راه اندازی و ایجاد FaceID سریعتر در دستگاه‌های فعال ویژگیFaceIDمی‌شود. اپل در این آپدیت وعده داده که چیزهایی مانند Face ID، سی درصد سریعتر باز شود و برنامه‌ها دو برابر سریعتر در iOS 13 عرضه خواهند شد.

بهبود عملکرد iOS 13

تم حالت تاریک

احتمالا تنها تغییرات پیش بینی شده و بزرگترین تجدید نظر بصری اپل به iOS از زمان معرفی طراحی نرم افزار در iOS 7، iOS 13 سرانجام یک حالت تاریک و منظم در سراسر سیستم ارائه می‌دهد.

تمام برنامه‌های اول شخص اپل پشتیبانی می‌شوند، و حتی نوتیفیکیشن‌ها رنگ‌های تیره رنگ جدیدی را به همراه دارند.

dark mode

یادآور‌ها

اپل به طور کامل در iOS13، برنامه‌های یادآوری‌ها را به روز رسانی می‌کند، گزینه‌های جدید "Today"، "Scheduled"، "Flagged" و "All" را برای مرتب سازی وظایف خود و همچنین یک ظاهر بصری کاملا جدید اضافه می‌کند. اپل همچنین یکپارچه سازی AI بزرگ را به شما هدیه می‌کند - شما می‌توانید تایپ کنید و یادآور‌ها به طور خودکار زمانی که می‌خواهید یادآوری شوید را پیشنهاد می‌کنند. یادآورها در این نسخه‌ برای انجام کلیه تعمیرات اساسی ای که برای برنامه‌ها مفید تر است و پیام‌هایی در حال حاضر ارائه عکس‌های پروفایل و استیکر‌های  Animoji / Memoji پیشنهاد می‌کنند به روز رسانی شده‌اند. همچنین تعداد زیادی از اکسسوریMemoji وجود دارد. اپلیکیشن Siri دارای صدای جدید و طبیعی‌تر است و میانبرهای آن در حال حاضر به طور خودکار پیشنهادی را ارائه می‌دهد تا آن را راحت تر و شخصی سازی شده تر از همیشه داشته باشد.

reminders

به روز رسانی  APPLEایمیل، یادداشت‌ها و  SAFARI

اپل همچنین برخی از برنامه‌های اصلی خود را بر روی iOS13 تثبیت کرده است.AppleMail برای فرمت دسکتاپ جدید تنظیم شده است.Safari در حال تنظیم ترجیحات در هر وب سایت است و یادداشت‌ها با یک گالری جدید برای مشاهده همه یادداشت‌های شما در یک زمان ارائه شده اند. در این آپدیت یادداشت‌ها(Note) یک نمایش گالری و نقاشی جدید دارند، ویرایش متن بهتر از همیشه با حرکات جدید برای پیمایش در متون، انتخاب متن و غیره داده شده است.

به روز رسانی آی یو اس

آپدیت نقشه‌های  APPLE

اپل به طور کامل اپل نقشه‌ها را با iOS13 بازنویسی می‌کند. شرکت می‌گوید که تصاویر این نرم افزار از سطح زمین بازسازی شده است، با اطلاعات نقشه جامع تر و حالت جدید که اساسا نمای خیابانی است. نقشه جدید در شهرهای و ایالت‌های انتخاب شده برای شروع و در سراسر ایالات متحده تا پایان سال 2019 و بین المللی در سال 2020 در دسترس خواهد بود.

نقشه‌های به روز شده، پوشش جاده ای وسیع تر، داده‌های کمک کننده به عابر پیاده جدید، آدرس‌های دقیق تر و زمین‌های دقیق تر را به ارمغان می‌آورد.  اپل در iOS13 یک ویژگی جدید از ویژگی‌های خیابانی به نام "LookAround" اضافه کرده است که به شما اجازه می‌دهد تصویر خیابان در یک شهر را ببینید. برنامهMapsهمچنین مجموعه‌هایی را برای به اشتراک گذاری رستوران‌های مورد علاقه یا مقصد سفر با دوستان و بخش مورد علاقه برای هدایت کردن به مقصد‌های مکرر به در این نسخه از سیستم عامل ارائه داده است.

آپدیت آیفون

حریم خصوصی

همانطور که برای Apple انتظار می‌رود، حریم خصوصی بخش بزرگی از اعلامیه‌ها است: در حال حاضر، شما می‌توانید که داده‌های موقعیت مکانی خود را"فقط یک بار" برای یک برنامه انتخاب کنید و از پرسش دائم محل سکونت خود زمانی که شما از آن استفاده می‌کنیدجلوگیری کنید. کمپانی اپل در این نسخه نتظیمات ورودی حریم خصوصی جدید با قابلیت منحصربفرد اپل را طراحی کرده است که به شما اجازه می‌دهد تا از وبسایت‌ها و برنامه‌ها از طریق اپل خود وارد شوید.

اپل همچنین قابلیت جدیدی با نام «ورود به سیستم با اپل» را راه اندازی کرده است که برای برنامه نویسان و برنامه‌های کاربردی برای توسعه دهندگان امکان پذیر است. کاربران قادر خواهند بود به شناسه چهره (Face ID)وارد شوند و یک حساب کاربری جدید برای سرویس ایجاد کنند بدون اینکه هرگونه اطلاعات شخصی را آشکار کنند.

حریم خصوصی آیفون

عکسهای پروفایلiMessage

iOSدر حال گرفتن عکس‌های پروفایل و استایل در WhatsApp و Facebook Messenger است و نام‌هایی را نشان می‌دهد که کاربران را قادر می‌سازد نام و عکس خود را با سایر کاربران برای پیام‌ها به اشتراک بگذارند. و البته، شما می‌توانید از Memoji خود به عنوان یک تصویر پروفایل نیز استفاده کنید. به این ترتیب، اپل همچنین گزینه‌های بیشتری برای سفارشی سازی Memoji اضافه می‌کند. این بسته‌های برچسب همچنین به عنوان سفارشی در برنامه‌هایی مانند ایمیل و حتی برنامه‌های شخص ثالث مانند WeChat قابل استفاده هستند.

آی او اس 13

 

ابزار جدید ویرایش عکس و ویدئو

اپل یک برنامه ویرایش جدید به iOS13 برای عکس‌ها - و برای اولین بار، فیلم‌ها اضافه کرده است. شما قادر به ویرایش درخشندگی، برجسته سازی، سایه، کنتراست، اشباع، تعادل رنگ سفید، وضوح، و کاهش نویز در محتوای خود خواهید بود. به ویژه برای ویدیوها، شما در نهایت قادر خواهید بود آنها را به طور مستقیم بر روی گوشی چرخانید. برنامه‌های عکس و تصاویر مورد آپدیت قرار گرفته تا عکس‌های بهتر و بیشتری از لحظات مختلف در طول سال را با سازمان‌دهی هوشمندتر و اصلاحاتی بیشتر و همینطور ابزار بهبود ویرایش برای کاربران به ثبت برساند. گزینه ای جدید برای کشیدن بر روی صفحه وجود دارد و اکنون می‌توانید تنظیمات نورپردازی پرتره را در برنامه دوربین درست کنید. شما همچنین می‌توانید نور را به فاصله نزدیک تر یا دورتر حرکت دهید تا عکس‌های خود را همانگونه که مدنظر دارید تنظیم کنید.

ابزار ویرایش در IOS 13

کشیدن صفحه‌کلید جدید

در حالی که اپل برای سال‌ها پشتیبانی از صفحه کلید‌های شخص ثالث را در iOS ارائه می‌دهد، آن را با پیش فرض خود با یک ویژگی جدید به روز رسانی کرده است: یک فانکشن کشیدن که برای هر کسی که  SwiftKey،Swype یا Gboardرا در طول سال‌ها استفاده کرده است آشنا است، که اپل  آن را صفحه کلید "QuickPath" نامیده است. این یک ارتقاء بزرگ نیست، اما خوشحالیم که اپل در نهایت با آن روبرو شد.

کیبورد IOS 13

FIND MY

یافتن دوستان من و پیدا کردن برنامه‌های آیفون قدیمی من با هم به یک برنامه واحد با کارایی ساده به نام "Find My" را تشکیل داده‌اند. این برنامه جدید همه ردیابی اپل را انجام داده و به شما اجازه ردیابی گوشی و دوستان و اعضای خانواده را بطور همزمان می‌دهد. برنامه جدید همچنین می‌تواند گوشی آفلاین را با ارسال یک کد امن بلوتوثی به دیگر دستگاه‌های اپل شما مکانش را اعلام کند.

در نهایت، iOS قادر خواهد بود فایل‌ها را از کارت‌های SD و USB فلش درایوها وارد کند و فایل‌های برنامههم اکنون از دستگاه‌های ذخیره سازی خارجی مانند کارت‌های SD و درایو‌های USB پشتیبانی می‌شوند. در iOS13 اپلیکیشن CarPlay دارای یک پنل نمایش به روز شده است و درHomePodیک ویژگی جدید وجود دارد که به آن امکان می‌دهد بین صدای افراد تفاوت قائل شود و صدای هر فرد تشخیص داده شود تا هر شخص در خانه بتواند به موسیقی منحصر بفرد خود دسترسی پیدا کند. Siri از رادیو زنده پشتیبانی می‌کند، و ویژگی Handoff به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی موسیقی را از iPhone به صفحه اصلی بیرون بکشید.

FIND MY

آیا حالت تاریک واقعا میزان مصرف باتری را بر روی تلفن شما کم و ذخیره می‌کند؟

در WWDC ،13iOS با یک حالت "مد تاریک" در سیستم نمایش داده شد. حدود یک ماه پیش، در I / O گوگل، Android نسخه Q حالت تاریک خود را نشان داد. این تغییر به سمت تاریک به نظر می‌رسد در همه جا اتفاق می‌افتد. اما حتما همه‌ی گوشی‌ها از یک مد تاریک در جهت ذخیره‌ی باتری استفاده نمی‌کنند.

حالت تاریک

اگر گوشی شما دارای یک صفحه نمایشOLEDباشد، فعال کردن حالت تاریک مانند خاموش کردن تعدادی چراغ در خانه شما است و در طول زمان به افزایش توان باتری شما کمک خواهد کرد. اما همه حالت‌های "تاریک" یکسان نیستند.

مد تاریک

حالت تاریک چگونه بر روی صفحه نمایشOLEDکار می‌کند؟

توضیحات سخت افزاری برای افزایش بازدهی در تم‌های تاریک این است که صفحه نمایش OLED جدید نسبت به صفحه نمایش‌های LCD سنتی به طور چشمگیری متفاوت روشن می‌شود. هر پیکسل OLED نور خود را تولید می‌کند، در حالی که صفحه نمایش LCD تمام پیکسل‌ها را از لبه‌ها نور می‌دهد. پیکسل OLED که سیاه است و هیچ توانی نمی‌کشند و آن‌ها نسبت به صفحه نمایش ال سی دی نزدیکتر بهم اند که همان مقدار قدرت را به ارمغان می‌آورد. بنابراین اگر یک تصویر کاملا سیاه روی گوشی OLED خود داشته باشید، فقط پیکسل‌های مورد نیاز برای ایجاد آیکون‌ها و متن را روشن می‌کند، در حالی که پیکسل‌های پس زمینه را کاملا خاموش می‌کنید. لذا کمتر از باتری خود کار می‌کشید. اما اگر از صفحه نمایش ال سی دی استفاده می‌کنید، حالت تاریک انرژی باتری شما را ذخیره نمی‌کند.

مطمئن نیستید که آیا گوشی شما یک صفحه نمایش OLED دارد؟ آیفونX، XSوXS Maxاز صفحه نمایشOLEDاستفاده می‌کنند، در حالی که iPhone XR و هر آی فون قبل از X از LCD استفاده می‌کنند.

تم تاریک

حالت تیره چقدر در ظاهر سیستم گوشی تفاوت می‌سازد؟

هر پیکسل OLED تنها یک نور کوچک است، اما برای کسانی که از تلفن خود برای مدت زمان طولانی استفاده می‌کنند، هزاران پیکسل کوچک در طول ساعت اضافه می‌شوند.

مهندسان گوگل 63 درصد کاهش مصرف برق صفحه نمایش را بین یک گوشی که پیکسل تصویری از نقشه‌های Google را در حالت نرمال و حالت تاریک نشان می‌دهد بدست آورده اند. رایان ویتوام در سال 2014 آزمایش Greenbot خود را انجام داد و در هنگام خواندن Reddit در حالت تاریک 41 درصد کاهش مصرف باتری را به ثبت رسانید. AppleInsider به میزان 60 درصد صرفه جویی در باتری را اندازه گیری کرد. در دنیای واقعی، بسته به چند عامل این بمعنی یک ساعت عمر باتری اضافی در روز است.

DARK MODE iOS 13

نحوه فعال کردن حالت تاریک بر روی گوشی آیفون، تبلت یا لپ تاپ

ساده ترین راه برای فعال کردن حالت‌های تاریک OLED این است که به تنظیمات برنامه‌های کاربردی که اغلب از آن‌ها استفاده می‌کنید یا برای مدت زمان طولانی تری استفاده می‌شوند، نگاه کنید. برنامه‌های رسانه اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک، بسیاری از برنامه‌های گوگل و بیشتر برنامه‌هایی که برای خواندن استفاده می‌شود(Reddit، Pocket، Kindle)حالت تاریک را ارائه می‌دهند.

حالت‌های تاریک سیستم در ویندوز 10 وMacOS Mojave نیز در دسترس هستند iOS11 و 12 حالت "Smart Invert"  دارند که نزدیک به "حالت تاریک" واقعی است و iOS13 عینا این حالت تاریک را دارد. اندروید Q یک حالت تاریک سیستم را داشته و برخی از برنامه‌های جایگزین صفحه اصلی، مانند Nova Launcher، می‌توانند راه را به شما نشان دهند. به طور کلی، جستجو کردن نام برنامه یا دستگاه و «حالت تاریک» باید یک پاسخ و روش فعال کردن حالت تاریک را به شما نشان دهد.

دارک مد در آیفون

در مد تاریک چه مزایای دیگری وجود دارد ؟

علاوه بر صرفه جویی در توان مصرفی گوشی شما، مزایای دیگری در استفاده از برنامه‌ها در حالت تاریک نیز وجود دارد. روشن کردن تلفن شما در تاریکی ممکن است برای شما ناخوشایند باشد و برای مردمی که در نزدیکی شما هستند به خصوص هنگامی که به صفحات سفید و یا همه برنامه‌های کاربردی گوگل می‌پردازید، آزار دهنده است. اگر قصد دارید به یک تلفن در اتاق تاریک نگاه کنید، ممکن است احساس خستگی کمتری به صفحه نمایش تیره داشته باشید. هیچ کدام از این‌ها به شما اجازه نمی‌دهند که به هیچ وجه به گوشی خود در تئاتر یا سینما نگاه کنید.

مزیت دیگر حالت تاریک بحث زیبایی شناسی است و می‌تواند یکی از این دو حالت باشد. بعضی افراد دنبال کردن متن سفید در پس زمینه تاریک را ترجیح می‌دهند (تیم مهندسی ما و جان گروبر در میان آنها). اما در مورد کسانی که ترجیح می‌دهند یک بک‌گراند مدرن و سفید را ببینند چه؟ حالت تاریک یک انتخاب است، و تقریبا هرگز به طور پیش فرض برای یک برنامه یا گوشی انتخاب نمی‌شود بنابراین شما می‌توانید به طور کامل از تنظیم آن اجتناب کنید.

اما در نظر بگیرید به نظر که کمتر جذاب ساختن گوشی خود می‌تواند یک راهبرد استراتژیک برای استفاده کمتر از آن باشد. شما می‌توانید حتی بیشتر بچرخید: حالت دیفالت را روشن کنید، قفل کردن اثر انگشت را غیرفعال کنید و به جای یک کد عددی، گوشی خود را باز بگذارید و بیشتر وقت را با آن بگذرانید و پیکسل‌های تاریک روی صفحه نمایش OLED موجب صرفه جویی در مصرف باتری می‌شود. اما در این تم بطور خودکار این کاهش اتفاق می‌افتد نه با کم کردن کارایی.

کدام آیفون و آیپد قادر به اجرای iOS 13 خواهند بود؟

  • (iPad Pro (10.5), iPad Pro (11), iPad Pro (12.9, 2017 and 2018
  • (iPad 2017, iPad 2018, iPad Air (2019
  • (iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad mini (2019
  • (iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X/XS/XS Max/XR
  • (iPod touch (sixth generation

 IOS13

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*