برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

مقایسه کابل شارژ USB نوع C با کابل لایتنینگ اپل

نوشته شده در تاریخ1396-05-10 3166
دوست داشتن0

ما امروزه فناوری شارژ بی سیم داریم و قادر به بک آپ گرفتن از داده های مان هستیم اما هنوز هم برای بسیاری از شارژ کردن ها و مدیریت داده های مان به کابل های شارژ متکی هستیم. کاربران iOS در طول چند سال گذشته یک انتقال کانکتور را تجربه کرده اند و از کانکتورهای داک 30 پین صاف و بزرگ به سمت استفاده از کانکتور لایتنینگ حرکت کرده اند. در حال حاضر بقیه صنایع گوشی های هوشمند در حال انتقال به کابل USB های نوع C هستند. اما کدامیک از این کابل ها(کابل لایتنینگ و کابل USB نوع C) مجموعه ویژگی های بهتری دارند؟

کابل USB نوع C و کابل شارژ لایتنینگ کدامشان کانکتوری با طول عمر بیشتر دارند؟

آیا می توانیم چیزی به نام «استاندارد» تعریف کنیم زمانی که برخی از شرکت های خاص این تغییر را اعمال نکرده اند؟

اپل اعتبار زیادی به خاطر اولین بودن در انتقال از کانکتورهای کوچک و نیز اولین بودن در بازار به خاطر کانکتورهای برگشت پذیر دارد. من نمی توانم بگویم که تا به حال درک کرده ام که چرا USB فول سایز مستطیلی است که فقط می توان آن را از یک جهت وصل کرد، درحالی که میکرو USB شکل نامتقارنی دارد که از سمتی که برآمدگی دارد متصل می شود. تولیدکنندگان گوشی ها آن پورت را در جهت های مختلفی قرار داده اند ولی موقع اتصال همچنان نیاز به اندکی توجه دارد. اپل به راحتی از این موضوع اجتناب کرده است.

با پیشرفت های روز افزون، گوشی های اندرویدی و ویندوز نظیر OnePlus 2 و Lumia 950 به ترتیب شروع به استفاده از USB نوع C کردند. این کانکتور یا اتصال دهنده کوچکتر از میکرو USB نیست اما پورت استانداردی را برای همه گوشی ها و کامپیوترها معرفی می کند. در آینده ای نزدیک دیگر مهم است که کانکتور کابل شارژ خود را از کدام جهت متصل کنید.

مقایسه کابل شارژ USB نوع C با کابل لایتنینگ اپل

طراحی و دوام

هر دو کابل ها ممکن است برگشت پذیر باشند، اما طراحی کابل ها از نظر نحوه اتصال به دیگر دستگاه های محاسباتی متفاوت هستند. همانند میکرو USB، کابل های USB نوع C نیز پین هایی از یک زبانه که در پورت گوشی شماست را جا می زند. کابل های لایتنینگ زبانه هایی با پین های قابل مشاهده دارند. پورت های آی پد و آیفون طراحی ساده تری دارند. تفاوت بین این دو طراحی تفاوت این که در کجا آسیب و ساییدگی می تواند رخ بدهد را آشکار می کند. طراحی USB نوع C از پین ها و کانکتورهای کابل ها محافظت می کند اما ممکن است نگرانی های از نظر دوام و مقاومت در مورد زبانه درون گوشی یا دستگاه شما وجود داشته باشد. 

من شخصا هرگز یک پورت Micro USB شکسته را تجربه نکرده ام، اما حتی با یک کانکتور ضخیم تر از Micro USB هم امکان دارد که زبانه درونی گوشی صدمه دیده باشد.

کابل های لایتنینگ ممکن است معضلات بیشتری با پین های کثیف بیرون زده دید یا سیم های آسیب دیده داشته باشند اما کمتر احتمال دارد که منجر به خرابی پورت گوشی شوند.

هرچند به نظر می رسد که اپل در مورد کیفیت کابل های خود با مشکلی برخورد کرده است ولی پست های متعددی در سراسر اینترنت هستند که شامل نکات و ترفندهایی برای تقویت و محکم کردن کابل شارژهای آیفون هستند برای مثال ترفند پیچیدن فنر خودکار به نزدیک قسمت اتصال شارژر .

تعمیر کابل شارژ آیفون؛ 6 راه برای تعمیر و جلوگیری از شکستن و خرابی کابل شارژ آیفون

 اپل از سال 2012 به بعد نیز فقط تعداد انگشت شماری پرونده شکایت در مورد دوام و مقاومت کابل های خود دریافت کرده است. شاید خیلی خوشایند نباشد که برای شارژر با کابل شارژ 1 متری اپل هزینه ای به اندازه 30 دلار(100 هزار تومن) بپردازید. کابل شارژ USB نوع C رقیب جدیدی است و در حال حاضر می تواند کابل های با کیفیتی را با کمتر از شارژرهای اپل خریداری کرد.

قدرت شارژ و انتقال داده

هر دو کابل دارای مشخصات خوبی هستند اما این بستگی به تولید کننده ها دارد که از آن ویژگی ها پشتیبانی کنند یا نه. ما می دانیم که کانکتور لایتنینگ می تواند ولتاژ و آمپر بالاتری را هدایت کند چرا که این چیزی است که آی پد برای شارژ بزرگترش نیاز دارد اما اپل همچنان آیفون را با یک شارژ 1 آمپری عرضه می کند. آیفون به نظر نمی رسد که بتواند به طور کامل از سرعت انتقال داده USB 3 بهره مند شود.

کابل USB نوع C از پهنای باند کامل USB 3.1 پشتیبانی می کند و ما را به سرعت انتقال داده 10Gbps می رساند اما گوشی هایی نظیر  OnePlus Two تنها از USB 2 و سرعت انتقال داده تا 480Mbps پشتیبانی می کنند. مدیریت قدرت آن معضلی برای حرکت به جلو ندارد هرچند به عنوان یک کابل آنقدر سریع هست که بتواند از پس شارژ کردن لپ تاپ نیز بربیاید. ویژگی های شارژ سریع گوشی و تبلت باید به خوبی پشتیبانی شوند. چطور بدون شارژر و کابل شارژ موبایل خود را شارژ کنید.

آیا ما یک استاندارد داریم؟

استاندارد اگر به معنی این باشد که یک نوع کابل بتواند بر همه دیگر کابل ها غالب باشد، من فکر نمی کنم این به طور قطع درست باشد اما حتمالش در آینده ممکن است. اپل در کابل های لایتنینگ خود سرمایه گذاری زیادی کرده است اما کابل USB نوع C فوق العاده انعطاف پذیر است.

این نوع اتصال حتی قادر است وظیفه دوگانه برای پشتیبانی از اتصالات connections داشته باشد. USB نوع C تنهاکانکتور انتخاب شده برای تمام فعالیت های محیطی و شارژ کردن بر روی جدیدترین مک بوک بود و از آن جایی که اپل ادعا دارد که آی پدهای ما می توانند دستگاه های پراستفاده ای باشند یک کانکتور استاندارد برای همه دستگاه ها محتمل به نظر می رسد.اما مشکل کابل شارژ USB نوع C به این زودی ها حل نمی شود و نیاز به گذر زمان دارد.

در گوشی های نسبتا جدید آیفون مانند آیفون 7 و 7s نیز این کانکتور به کار نرفته است اما تغییر کانکتور آیفون 8 به همراه آی پد پرو 3 می تواند یک همکاری تولید خوب ایجاد کند. اگرچه این سه سال است که مدت زیادی برای جهان تکنولوژی موبایل به شمار می رود.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم