برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

تاچ و ال سی دی گوشی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

نوشته شده در تاریخ1398-03-02 2579
دوست داشتن0

تاچ و ال سی دی گوشی

یکی از مهم ترین قطعات گوشی تاچ و ال سی دی گوشی آن دستگاه می‌باشد که بسیار باید از آن محافظت نمود. تاچ و ال سی دی گوشی بسیار حساس می باشند و اگر ضربه ای به آنها وارد شود دچار شکستگی می گردد و شما مجبور می شوید آنها را تعویض کنید. پس باید در نگهداری آن دقت داشته باشید.
متاسفانه بیشترین تعمیراتی که در گوشی ها انجام می گیرد ، شکستگی تاچ و ال سی دی گوشی می باشد. پیش از اینکه علت شکستگی و چگونگی تعمیر آنها را بیان کنیم، تفاوت بین ال سی دی و تاچ گوشی را شرح می دهیم. با تیم تحریریه ماکروتل همراه باشید.

تاچ ال سی دی گوشی

انواع تاچ ال سی دی گوشی موبایل و تفاوت های آن

افراد زیادی هستند که فرق بین تاچ و ال سی دی گوشی را با یکدیگر تشخیص نمی دهند و دچار اشتباه می شوند. زمانی که گوشی شما می شکند باید بدانید که سه اتفاق ممکن است برای گوشی شما افتاده باشد.
1.امکان دارد گلس محافظ صفحه نمایش گوشی شما شکسته باشد، گلس گوشی همان صفحه شیشه ای باشد که در حین خریداری گوشی روی گوشی چسبانده می شود. اگر فقط گلس گوشی شما شکسته باشد، تاچ و ال سی دی گوشی شما آسیبی ندیده است و شما باید خوشحال باشید، چرا که فقط گلس شما شکسته شده و آسیبی به تاچ و ال سی دی گوشی وارد نشده است و هزینه کمتری را باید پرداخت کنید.

2. زمانی که تاچ اسکرین گوشی شما آسیب ببیند، شما نمی توانید سیگنال های گوشی خود را لمس کنید. تاچ اسکرین صفحه شفاف پلاستیکی است که با لمس کردن آن می توانید سیگنال ها را به واحد پردازشگر انتقال دهید. ولی اگر تاچ اسکرین گوشی شما شکسته شده باشد، دیگر نمی توانید با لمس کردن عملکردی را بر روی گوشی خود انجام دهید، فقط گوشی روشن می شود و می توانید صفحه نمایشگر گوشی خود را ببینید. البته این روشن شدن بدین معنا نیست که صفحه شما آسیبی ندیده است بلکه صفحه شما آثار شکستگی را دارد ولی فقط صفحه روشن می شود. در صورتی که تاچ اسکرین گوشی شکسته شود هزینه کمتری را نسبت به شکستن ال سی دی باید پرداخت کنید.

3. اما زمانی که ال‌سی‌دی گوشی شما می شکند، صفحه نمایش درای لکه های تیره و ترک خورده می شود و دیگر هیچ چیزی بر روی صفحه پیدا نخواهد شد. امکان دارد در گوشی خود لکه هایی مانند جوهر ببینید که در این صورت شک نکنید ال سی دی شما شکسته است. تعمیر ال سی دی شکسته گوشی نسبت به دیگر قطعات گوشی هزینه بیشتری می خواهد به این دلیل که، از آنجایی که ال سی دی دقیقا زیر تاچ اسکرین قرار گرفته است، پس هم باید تاچ اسکرین و هم ال سی دی گوشی عوض شود. یکی از مهم ترین قطعات گوشی موبایل تاچ و ال سی دی می باشند که در صورت شکسته شدن باید به تعمیرکارانی حرفه ای بسپارید تا به بهترین نحوه ممکن ال سی دی شکسته یا تاچ اسگرین گوشی شما را تعمیر کنند.
علاوه بر تمام توضیحاتی که داده شد، تاچ و ال سی دی گوشی ها به انواع گوناگونی تقسیم می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

تفاوت ال سی دی و تاچ گوشی

درجه1: تاچ ال سی دی گوشی اورجینال OEM

این تاچ و ال سی دی گوشی به عنوان درجه یک در بازار شناخته می شود که به اورجینال یا OEM معروف شده اند.
این نوع تاچ و ال سی دی از چندین لایه تشکیل شده است که یکی از آن لایه ها همان گلس است و لایه بعدی ال سی دی و تاچ می باشد. در صورتی که صفحه نمایش شما شکسته شود یا ترک بردارد و در تصویر پیکسل سوختگی وجود نداشته باشد و جایی از صفحه لکه نداشته باشد یا در کارایی تاچ تاثیری نداشته باشد لایه اولیه که گوریلا گلس هست را میتوان با هزینه کمتر تعویض کرد. در ادامه به تاچ و ال سی دی گلس تعویض نیز میپردازیم.

این نوع تاچ و ال سی دی کاملا اصل می باشد ,بعد از تعویض این قطعه کیفیت تصویر ال سی دی و کارایی تاچ باید مثل روز اول باشد.

درجه2: تاچ ال سی دی اورجینال گلس تعویض (Change Glass)

این نوع تاچ و ال سی دی در بازار به عنوان تاچ ال سی دی گلس تعویض یا Change Glass شناخته شده و معروف است.

تعمیر و تعویض گلس تاچ و ال سی دی گوشی های سامسونگ و آیفون 

این تاچ ال‌سی‌دی ها همان OEM اورجینال هستند اما بر اثر ضربه ای قسمتی از آن ترک خورده یا هنگام نصب بر روی دستگاه گوریلاگلس آن شکسته اما همچنان ال سی دی نور دارد و تاچ بصورت کامل کار میکند. برای جدا کردن گوریلا گلس شکسته این تاچ و ال سی دی ها دستگاه های خاص تعویض گلس وجود دارد که یا با گرما 100 درجه یا با سرما 180 درجه گوریلا گلس را از ال سی دی و تاچ دستگاه جدا کرده و گوریلاگلس جدید را با دستگاه پرس بر روی آن سوار میکنند.
این قطعه جزو رایج‌ترین و پرفروش‌ترین بین تاچ و ال سی دی ها در بازار می‌باشد چراکه کیفیت تصویر آن تاحدی بالاست که میتوان گفت %5 از وضوح رنگ‌های آن در اثر تعویض گلس و گرما/سرما بالا از بین میرود اما مشکل عمده آن پیکسل سوختگی در ال سی دی بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه است. البته این مسئله راهم در نظر داشته باشید که این ال سی دی و تاچ به مراتب ضعیف‌تر و شکننده‌تر از OEM است. تیم تعمیرات موبایل ماکروتل جایگزینی تاچ و ال سی دی اورجینال گلس تعویض را پیشنهاد نمیکند.

درجه3: تاچ و ال سی دی اورجینال گلس و فلت تعویض

این نوع تاچ و ال سی دی همان صفحه نمایشی است که شرکت سازنده بر روی دستگاه قرار میدهد اما بعضا فلت یا کانکتور آنها آسیب میبیند و شرکت های سازنده برای جلوگیری از ضرر بیشتر تاچ و ال سی دی که کانکتور آن پاره شده را با دستگاه تعویض فلت پارگی آن را رفع کرده و یا فلت آن را تعویض میکنند. برای رفع پارگی فلت در 90 درصد مواقع اجبار به تعویض آن پیش می آید و هنگام تعویض این فلت باید گوریلاگلس آنرا هم تعویض کنیم که بازهم تاچ و ال سی دی گلس تعویض بحساب می‌آید و خرید این نوع تاچ و ال سی دی را به کاربر پیشنهاد نمیکنیم.

درجه4: تاچ و ال سی دی آی سی دار (TFT)

تاچ و ال سی دی های آی سی دار یا TFT همانند گلس تعویض و فلت تعویض نیستند و توسط شرکت های مرتبط یا AfterMarket تولید می‌شود.
این نوع صفحه نمایش از لحاظ وضوح رنگ و کیفیت تصویر کاملا با تاچ و ال سی دی اورجینال OEM تفاوت دارند و برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن این صفحه نمایش کاربر براحتی با دیدن رنگ های صفحه نمایش تغییر در رنگ ال سی دی را احساس میکند. این تاچ و ال سی دی برای کاربرانی که بدنبال تاچ و ال سی دی ارزان قیمت هستند تولید شده و تیم تعمیرات موبایل ماکروتل خرید این نوع صفحه نمایش را به هیچ وجه پیشنهاد نمیکند چراکه کیفیت رنگ‌ها بسیار تفاوت دارند و گذشته از خرابی به باو آوردن در دیگر قطعات گوشی برای چشم کاربر ضرر های زیادی دارد. قابل ذکر است که تاچ و ال سی دی های TFT نیز دو کیفیت متفاوت دارند که کیفیت بهتر آن بیشتر به اورجینال نزدیک هست و تشخیص رنگ ها و کیفیت تصویر را برای کاربران سخت تر میکند.

درجه5: تاچ و ال سی دی کپی (AA)

صفحه نمایش های کپی یا AA در کارخانه های چین تولید شده و کاملا از نظر رنگ و وضوح تصویر با اورجینال تفاوت دارند. خیلی از این ال سی دی ها بعد از چندین روز از کار افتاده یا خود به خود سیاه شده و یا تاچ آنها هنگ میکند. تجربه تیم ماکروتل ثابت کرده که خرید این نوع تاچ و ال سی دی را بیشتر کاربرانی میپسندند که قصد فروش گوشی موبایل خود را دارند که البته این عمل بسیار غیر اخلاقی و غیراصولی می‌باشد. لطفا از خرید اینگونه صفحه نمایش ها خودداری کنید چراکه هم قطعات دیگر دستگاه شما و هم چشم های شما در معرض خطر قرار میگیرند.

توصیه تیم تعمیرات موبایل ماکروتل: اگر کفش اصلی کاترپیلار 800 هزار تومان و کپی آن 300 هزار تومان باشد کسیکه کفش کپی خریده معمولا پولدارتر است چراکه کفش اصلی کاترپیلار 2 سال کارایی دارد اما کفش کپی فقط 3 ماه. پس شما باید طی 1 سال 4 عدد کفش کپی که معادل 1 میلیون 200 هزار تومان است بخرید. این جمله را هرگز فراموش نکنید: من آنقدر پولدار نیستم که جنس فیک یا کپی بخرم :)

انواع کیفیت تاچ ال سی دی گوشی

تاچ و ال سی دی گوشی؛ تاچ چه کارایی دارد ؟

صفحه نمایش یا همان تاچ گوشی، یک نوع ورودی به دستگاه می باشد که شما با لمس کردن آن می توانید از دستگاه خود استفاده کنید. تاچ گوشی به شما این امکان را می دهد، به جای اینکه از موس استفاده کنید به راحتی و به صورت مستقیم با دستگاه خود تعامل داشته باشید. بسیاری از گوشی های امروزی دارای صفحه تاچ می باشند که یا با انگشت و به صورت لمسی می توان با آنها کار کرد و بعضی از آنها دارای قلمی می باشند که در خود دستگاه تعبیه شده اند که کار کردن با این قلم ها مزیتی برای گوشی محسوب می شود.
اولین باری که صفحه نمایشی کشف شد در سال 1977 توسط یکی از مهندس های دانمارکی به نام استپ بود. و بعدها به نام مالتی تاچ معروف شد و آن را در ساخت تبلت های حسگر توسعه دادند، که در این تبلت ها به جای حسگرهای نوری از خازن استفاده می شد. و امروزه به جنان توسعه و پیشرفتی رسیده است که بیشتر وسایلی که در روز با آنها کار می کنیم لمسی می باشند. در اکثر خانواده ها گوشی های لمسی وجود دارد که اگر با مشکلی مواجه شدند می توانید از چند روشی که بیان می کنیم استفاده کنید. البته این روش ها فقط برای گوشی و تبلت های سیستم عامل اندروید می باشد که دارای شکستگی نباشند، بلکه دارای مشکلاتی از این قبیل باشند :

1.رفع مشکل صفحه تاچ با بررسی میزان استفاده شده از رم: مصرف بیش از حد از رم و نصب برنامه و بازی های سنگین دلیل اصلی کند شدن تاچ گوشی های اندرویدی می باشد که در گوشی های اندرویدی با ریست فکتوری حل مبشود. ( ریست فکتوری کردن گوشی‌های اندرویدی )
2. در بعضی مواقع تاچ شما با تاخیر کار می کند، برای اینکه سرعت صفحه لمسی خود را بالا ببرید میتوانید برنامه جی پی یو را بر روی گوشی خود نصب کنید تا سرعت تاچ شما بالا برود. استفاده از این برنامه باعث می شود که انتقال فرمان ها سریعتر صورت بگیرد.
3. برنامه ambient display در گوشی های اندروید در ابتدا طرفداران زیادی داشت، اما متاسفانه این برنامه اختلالاتی را در فرمان های لمسی صفحه نمایش ایجاد می کند. با وجود فوایدی که این برنامه دارد، برای اینکه دوباره صفحه تاچ شما سرعت بالایی داشته باید این برنامه را از قسمت ستینگ گوشی خود غیر فعال سازید.
4. بعد از مدتی که شما از گوشی خود استفاده میکنید صفحه نمایش تغییر دما می دهد و بعد از مدتی باعث می شود که گوشی تاچ های اشتباهی را دریافت کند. با کالیبره کردن که یکی از امکانات جدید گوشی اندروید است شما می توانید این مشکل را حل کنید.
5. در بعضی مواقع هم مشکلات تاچ گوشی شما مربوط به مولتی تاچ سیستم عامل اندورید می باشد، که نقطه ها را از یکدیگر تشخیص نمی دهد. شما باید برای رفع این مشکل همیشه این برنامه را به روز رسانی کنید.
6. اگر احساس کردید که تاچ گوشی شما به دلیل برنامه خاصی که در موبایل خود دارید کند کار می کند، می توانید گوشی را در حالت ایمن بوت کنید. با این روش فقط برنامه های سیستمی اجرا می شوند که شما میتوانید متوجه شوید کدام برنامه در صفحه نمایشی شما اختلال ایجاد کرده است.
7. یکی از دلایل اصلی کند کار کردن تاچ، شارژر میباشد. اگر از شارژر اصلی گوشی خود استفاده نمیکنید و صفحه نمایش شما کند کار می کند و با تمامی راهکارهایی که ارائه نمودیم بهبود پیدا نکرد، مشکل از شارژر شما میباشد.

تاچ گوشی چه کارایی هایی دارد

تاچ و ال سی دی گوشی؛ ال سی دی چه کارایی دارد ؟

ال‌سی‌دی که در گوشی های امروزی به کار رفته، از همان تلفن های قدیمی بهره برداری کرده است. ال سی دی از لایه های شیشه ای، پلیمری و پلاستیکی میباشد که روی یکدیگر قرار گرفته اند. هر لایه ای که در تاچ و ال سی دی گوشی وجود دارد کارایی خاصی را ارائه می دهد. چند نوع از این لایه ها برای نور سفیدی که در گوشی به وجود می آید به عنوان پس زمینه دستگاه می باشد. آخرین قطعه ای که در ال سی دی وجود دارد فریم ال سی دی نام دارد. این قطعه تمامی قطعات ال سی دی را به صورت یکپارچه در کنار یکدیگر نگه می دارد یعنی تمامی قطعات گوشی به صورت منسجم جمع شده اند و فریم ال سی دی آنها را به صورت یک مجموعه فشرده کرده است. اگر ال سی دی گوشی سوخته شود، صفحه لمسی پاسخی نمی دهد و لکه هایی سیاه در گوشی ایجاد می شود.

آیا می توان تاچ و ال سی دی گوشی را به صورت مستقل تعویض نمود ؟

در گوشی های قدیم این امکان وجود داشت که تعمیرکار می توانست هر قطعه را به صورت مجزا از یکدیگر جدا کند و به صورت مستقل مورد تعمیر قرار دهد. به عنوان مثال اگر ضربه ای به تاچ گوشی وارد می شد ولی صفحه نمایش روشن می شد و می توانستیم صفحه را ببینیم، تعمیرکار فقط با جدا کردن تاچ آن را با تاچی دیگر تعویض می نمود و دیگر نیازی نبود تاچ و ال سی دی گوشی را با یکدیگر تعمیر کن. ولی امروزه دیگر این کار ممکن نیست به دلیل اینکه سبک طراحی تاچ و ال سی دی گوشی ها بسیار تغییر کرده اند و همانطوری که بیان نمودی تمامی قطعات گوشی به وسیله فری ال سی دی به یکدیگر وصل می شوند. بنابراین دیگر امکان اینکه به صورت مجزا هر کدام را قابل تعمیر قرار دهیم وجود ندارد.
بدیت ترتیب اگر هر مشکلی در طرز عملکرد تاچ و ال سی دی گوشی شما به وجود آید باید کل مجموعه مورد تعمیر قرار بگیرد و تعویض شود و یا همان طور که تعمیرکاران بیان می کنند موبایل شما نیاز به تعویض تاچ و ال سی دی دارد. در بعضی موارد مشاهده می کنیم که صفحه شما شکسته است و شما نگران از این مسئله که تاچ و ال سی دی گوشی آسیب دیده است به نزد تعمیرکار می روید ولی متوجه می شوید که فقط گلس شما شکسته است. با توضیحاتی که در مورد تاچ و ال سی دی گوشی بیان داشتیم، اگر زمانی موبایل شما دچار آسیب دیدگی شد به راحتی می توانید تشخیص دهید که کدام اتفاق برای گوشی شما افتاده است.

ال سی دی گوشی چه کارایی هایی دارد

چگونه از تاچ و ال سی دی گوشی خود مراقبت کنید ؟

همیشه از گذشته ها گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. چندین راهکار را در اینجا بیان میکنیم:
1.همیشه بر روی گوشی خود گلس داشته باشید که اگر هم ناخودآگاه به موبایل شما ضربه ای وارد شد اول گلس شما شکسته شود.
2. از یک قاب مناسبی استفاده کنید که سپری برای گوشی شما در برابر آسیب ها باشد.
3. موبایل را در جیب خود نگذارید، چرا که احتمال دارد شلوار شما تنگ باشد و در اثر ضربه ای گوشی تحت فشار قرار بگیرد و تاچ و ال سی دی گوشی شما شکسته شود.
4. گوشی خود را دور از دسترس کودکان نگه دارید که آنها به گوشی آسیبی وارد نکنند.
5.از تمامی روش هایی که برای حفظ و نگهداری تاچ بیان کردیم استفاده کنید. تا تاچ شما ضعیف نشود.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم