برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

بررسی سلامت باتری گوشی های هوشمند و این که چه موقع نیاز به تعویض باتری است

نوشته شده در تاریخ3 سال پیش 32474
دوست داشتن0

باتری گوشی موبایل به معنای واقعی کلمه مرکز قدرت آن است. با در دسترس بودن پردازنده‌های جدیدتر و سریع‌تر روی گوشی‌های مدرن نیاز به باتری‌های بهتر و قوی‌تر برای پشتیبانی و افزایش کارایی بیشتر احساس می‌شود.

 یک گوشی هوشمند بدون باتری درست همانند ماشین بدون منبع قدرت می‌ماند. به عبارت دیگر ارزشی ندارد. باتری همان چیزی است که قدرت و انرژی مورد نیاز برای کارکردن هر گوشی موبایل را فراهم می‌کند.

تشخیص سلامت و خرابی باتری، نیاز به تعویض باتری

متاسفانه، حتی اگر از باتری گوشی موبایل خود به خوبی مراقبت کنید با گذشت زمان کارایی آن به طور اجتناب ناپذیری کاهش یافته و مقداری از ظرفیت شارژ خود را از دست می‌دهد. از این دیدگاه شاید سخت باشد که در مورد سلامت باتری یا نیاز داشتن به تعویض باتری خود قضاوت کنید. به همین دلیل سعی می‌کنیم در ادامه نکاتی را جهت راهنمایی در این مورد ارائه دهیم.

بیشتر کارخانه‌های تولید کننده به تولید باتری‌های لیتیوم یونی برای گوشی‌های خود تمایل دارند. این باتری‌ها نسبت به باتری‌هایی که ما یک دهه پیش استفاده می‌کردیم پیشرفت‌های چشمگیری کرده است. اما حقیقت این است که این باتری‌ها طول عمر محدودی دارند.

برای یک کاربر ضروری‌ست که خراب بودن باتری را تشخیص دهد و آن را سریعا تعویض کند. باتری که به پایان عمر نزدیک شده باشد نه تنها برای استفاده گوشی نامناسب است؛ بلکه ممکن است برای کاربر نیز از نظر بهداشتی خطر داشته باشد. بیایید به چند نشانه‌ای که می‌تواند خراب بودن یک باتری را تشخیص دهد نگاهی بیندازیم.

افزایش زمان تخلیه شارژ باتری موبایل

شاخصه اصلی یک باتری در حال مرگ این است که حتی وقتی دستگاه شارژ کاملی دارد؛ در زمان کوتاهی شارژ آن تخلیه می‌شود. فعالیت‌هایی مانند بازی کردن، استفاده از نرم‌افزارهای سنگین، گشت و گذار در اینترنت و ... انرژی زیادی از باتری می‌گیرد و اگر یک یا چندتا از این فعالیت‌ها را در مدت زمانی بیش از حد نرمال انجام دهید، عمر مفید باتری‌تان سریعا کاهش پیدا می‌کند. اگر زمان تخلیه شارژ باتری زیاد است، حتی موقعی که از گوشی خود تنها برای فعالیت‌های عادی مثل تماس گرفتن استفاده می‌کنید؛ می‌توان حدس زد که مشکلی برای باتری‌تان پیش آمده است. این شاید شایع‌ترین دلیل برای خرابی باتری موبایل باشد. برای این مورد راهکارهایی در پایان این مقاله ارائه کرده‌ایم. 

تولید گرما

تولید گرما نشانه خرابی باتری و نیاز به تعویض باطری گوشی

اجرا و پردازش نرم‌افزارهای سنگین معمولا منجر به افزایش دمای دستگاه و به خصوص باتری موبایل می‌شود. بازی‌های سنگین یا تماشای ویدئوها در مدت زمان طولانی ممکن است باعث گرم شدن درب پشت گوشی شود اما این فرآیندی دور از انتظار نیست. افزایش دما معمولا سلامت باتری را کاهش می‌دهد و یک باتری داغ نسبت به یک باتری سرد با سرعت سریع‌تری شارژ تخلیه می‌کند. ولی برخی از افزایش‌های دمایی طبیعی و مورد انتظار هستند. با این حال، یک نشانه سریع و مسلم که نشان دهنده خراب بودن باتری شماست این است که گوشی شما به طور غیرمعمول داغ می‌شود. حتی زمانی که در حالت استندبای باشد یا زمانی که صرفا با آن وظایف کم و سبک را انجام می‌دهید.

باد کردن باتری موبایل

بدون شک بررسی و تاییده نهایی در مورد اینکه گوشی شما نیاز به تعویض باتری دارد باید توسط تعمیرکاران صورت پذیرد. اما نشانه‌های ظاهری نیز می‌تواند توسط کاربران بررسی شود. برخی از خرابی‌های رایج باتری‌های موبایل با چشم غیر مسلح به سادگی قابل تشخیص هستند. اگر باتری شما از نوع جداشدنی و قابل تعویض توسط کاربر است، به سادگی و با احتیاط می‌توانید آن را بیرون بیاورید (البته بعد از خاموش کردن) و آن را از نظر داشتن علائمی نظیر برجستگی، خوردگی نزدیک پایه‌های فلزی و لکه‌های سبز و سفید بررسی کنید. این‌ها همگی نشانه‌هایی هستند که به شما تعویض باتری‌تان را گوشزد می‌کنند.

اگر هیچ کدام از این مشکلات را مشاهده نکردید پس به سراغ نکته بعدی بروید. اگر لکه‌های مشکوک و یا نقطه‌های سفید رنگ روی باتری گوشی موبایل پیدا کردید یا متوجه شدید که باتری گوشی‌تان برآمدگی پیدا کرده است پس باتری موبایل نیاز به تعویض دارد و برای جلوگیری از صدمات احتمالی بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن دست به تعویض باتری بزنید. در چنین شرایطی بهتر است باتری قدیمی خود را دوباره درون گوشی نگذارید. چون شاید مواد شیمایی آن داخل گوشی‌تان نشت کند و به مدار و برد گوشی آسیب بزند. باتری را درون یک کیسه پلاستیکی زیپ دار بگذارید و مطمئن شوید پس از تایید یک تعمیرکار حرفه‌ای در مورد خرابی آن، سریعا در محل بازیافت قرار می‌گیرد. 

در نهایت اگر از یک باتری به خوبی مراقبت نشود ممکن است سطح برآمده پیدا کند. این تورم ممکن است به آهستگی و معمولا در طول هفته‌ها و ماه‌ها اتفاق بیفتد طوری که برآمدگی که تازه شروع به شکل گیری کرده به سختی قابل مشاهده است. برای بررسی سلامت باتری خود آن را روی سطح صاف به چرخش دربیاورید اگر چرخید پس اشکالی در کار است. بدیهی است که این نکته فقط برای باتری‌های جداشدنی کاربردی است. اما گوشی‌هایی که باتری‌های آن‌ها توسط کاربر قابل تعویض نیست هم با این مشکل روبرو می‌شوند. گاهی مواقع ممکن است درب پشت گوشی شما یا تاچ‌ال‌سی‌دی گوشی مقداری بلند شود و از حالت عادی خارج شود. همین موضوع باید زنگ هشداری برای کاربران باشد تا برای تعویض باتری اقدام کنند.

باتری خراب به جای این که ظاهری مستطیل یا مربعی شکل داشته باشد به شکل بیضوی متمایل است. هنگامی که یک باتری شروع به باد کردن می‌کند، کاربر باید بداند که زمان تعویض باتری است.

بررسی افزایش اندازه باتری یا ورم کردن باتری موبایل

باد کردن باتری نشانه خرابی و نیاز به تعویض باتری

باتری‌هایی که به طور مرتب بیش از حد داغ می‌شوند و یا مدت زمان طولانی به شارژر متصل هستند یک برآمدگی در داخل آن‌ها ایجاد می‌شود. افزایش اندازه باتری موبایل، زمانی که باتری را از لحاظ فیزیکی بررسی کنید به سادگی مشخص می‌شود. علاوه بر این زمانی که یک باتری با سطح برآمده را روی سطح صاف قرار دهید کاملا لبه‌ها روی سطح قرار نمی گیرد وحتی ممکن است با اندکی ضربه شبیه یک فرفره به چرخش دربیاید.

 تست چرخش باتری موبایل

تست چرخش برای تشخیص سلامت یا خرابی باطری

باتری سالم نباید به این شکلی که در تصویر می‌بینید روی سطح صاف بچرخد.

تاریخ انقضای باتری گوشی موبایل

باتری‌های لیتیوم یونی با هر چرخه تخلیه شارژ کارایی‌شان تنزل پیدا می‌کند. پس هرچه گوشی شما بیشتر به شارژ متصل شود و در مقابل تخلیه شود، عمرش زودتر به پایان می‌رسد. عدم نگهداری درست آن‌ها اوضاع را بدتر از این هم می‌کند. همانطور که اشاره کردیم برای مثال گرما یا سرمای شدید ممکن است به طور جدی عمر آن‌ها را کاهش دهد. پس تاریخ ساخت و انقضای باتری اهمیت زیادی ندارد. البته یکی از دلایل خرابی باتری موبایل این است که شارژ آن را تخلیه کنید و برای مدت‌ها آن را بدون شارژ کردن رها کنید.

خوردگی‌های قابل مشاهده

گاهی اوقات، خوردگی باتری به آسانی روی سطح باتری قابل مشاهده است. همه پایانه‌های باتری با گذشت زمان معمولا خوردگی پیدا می‌کنند و باتری‌های لیتیوم یونی گوشی یا تبلت ها از این قاعده مستثنی نیستند. خوردگی می‌تواند آنقدر شدید باشد که پایانه‌های فلزی ممکن است نتوانند دیگر به درستی کار کنند. درحالی که مقداری کمی از خوردگی می‌تواند توسط کاربر تمیز شود اما باتری‌های که خوردگی شدید دارند باید در زودترین حالت ممکن تعویض شوند تا از صدمه زدن به خود گوشی جلوگیری شود.

نرم افزار تست سالم بودن باتری گوشی موبایل

برنامه‌های زیادی روی گوگل پلی استور(رایگان و پولی) وجود دارد که به کاربر اجازه می‌دهد وضعیت و شرایط باتری گوشی‌اش را کنترل و مانیتورینگ کند. همچنین کاربران گوشی‌های آیفون نیز می‌توانند برای بررسی سلامت باتری موبایل از طریق تنظیمات گوشی وارد بخش باتری موبایل شوند و مقدار سلامتی آن را بررسی کنند. کاربران می‌توانند حتی دما، ولتاژ و جریان باتری را موقعی که به شارژر متصل است بررسی کند. یکی از برنامه های محبوب برای تست باتری در گوشی‌های اندروید ویجیت مانیتور باتری (Battery Monitor Widget) است. با استفاده از این و برنامه‌های مشابه، کاربر می‌تواند در مورد وضعیت بدتر شدن باتری خود و این که باید به تعویض آن اقدام کند یا نه قضاوت کند. شما همچنین می‌توانید تاریخچه باتری را برای تشخیص استهلاک و خرابی کیفیت باتری تجزیه تحلیل کنید.

همه گوشی‌ها دارای باتری نیستند که توسط کاربر به راحتی قابل بازرسی باشند. اما اگر گوشی شما از این مزیت بهره مند است می توانید سلامتی باتری آن را با مانیتورینگ سرعت کاهش شارژ تشخیص دهید. برای مثال نباید در یک لحظه دو درصد یا بیشتر شارژ از دست بدهید. اکثر گوشی‌ها این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا میزان درصد شارژ باتری در نوار وضعیت گوشی تان نمایش داده شود. اگر این گزینه را در منوی تنظیمات گوشی خود پیدا نکردید پس از یک ویجیت یا افزونه استفاده کنید. اگر باتری شما بعد از گذشت چند ساعت از فول شارژ به صفر درصد برسد حتی زمانی که به ندرت از گوشی خود استفاده می‌کنید پس قطعا اشکالی وجود دارد.

برنامه های مانیتورینگ باتری برای تشخیص سلامت یا خرابی باتری

دستگاه تست باتری موبایل

بدون شک در بررسی خرابی باتری گوشی‌های موبایل ممکن است خطاهای انسانی در این پروسه دخیل شده و در بسیاری از مواقع تشخیص اشتباه داده شود. یا نرم افزارها میزان دقیق خرابی باتری را تشخیص ندهند. از این رو ما در دفتر تعمیرات موبایل ماکروتل در تهران با در دسترس داشتن دستگاه تست باتری این مشکل را برطرف کرده‌ایم. این دستگاه پیشرفته به طور دقیق کل ساختار گوشی را بررسی می‌کند. از مقدار خرابی باتری موبایل که به صورت درصدی آن را مشخص می‌کند تا مقدار میلی آمپر خرابی و دمای درونی باتری موبایل توسط این دستگاه تست باتری بررسی می‌شود. همچنین کیفیت اصلی یا تقلبی بودن باتری را نمایش می‌دهد. این اطلاعات به کاربران کمک می‌کند به طور دقیق از میزان عمر باتری باخبر شوند تا در صورت تمایل دست به تعویض باتری بزنند. همچنین شما می‌توانید با تست باتری جدید از اصلی بودن آن اطمینان حاصل کنید. در عکس‌های پایین هر دو باتری اصلی هستند اما عکس اول مشخصات باتری سالم و عکس دوم مشخصات باتری معیوب را نشان می‌دهد.

دستگاه تست باتری موبایل

دستگاه تست باتری گوشی

راهنمایی های بیشتر در مورد تشخیص سلامت باتری

کاربران گوشی های آیفون توجه داشته باشید این‌جا چیزی هست که شاید از وجود آن بی خبر باشید. آیفون توالی تعداد بار شارژ شدن باتری را در خود ذخیره می‌کند و همچنین ظرفیت واقعی سلول داخل آن را بررسی می‌کند. شما به راحتی می‌توانید با وارد شدن به بخش تنظیمات و انتخاب آیکن باتری از مقدار سلامتی باتری کوشی خود آگاه شوید.

اما برای بررسی دقیقت‌تر می‌تواید گوشی خود را به دستگاهی با iBackupBot درحال اجرا، متصل کنید، برنامه آن را تشخبص می‌دهد و قادر به مشاهده جزئیات اطلاعات خواهید بود. در برنامه iBackupBot ، دستگاه خود را از لیست دستگاه‌ها انتخاب کرده و "More Information" را انتخاب نمایید. آنجا می‌توانید حساب دوره‌های شارژ آیفون‌تان را بیابید، همین‌طور ظرفیت حقیقی باتری. اگر شکل FullChargeCapacity (ظرفیت شارژ کامل) خیلی کمتر از شکل زیر DesignCapacity باشد، آنگاه ممکن است نیاز به تعویض باتری باشد. (یادتان باشد که یک باتری لیتیومی معمولا بعد از 500 بار شارژ ، حدود 20 درصد ظرفیت شارژش را از دست می دهد.) 

کد تست باتری گوشی سامسونگ

کاربران اندروید،گوشی شما هم داده‌های مربوط به سلامتی باتری تان را دخیره می کند. برای دسترسی به آن، کد *#*#4636#*#* را در شماره گیر گوشیتان وارد کنید – این کد باید شما را به یک منوی خدمات ببرد که جزئیات باتری در آن نشان داده می‌شوند. اگر که کد کار نکرد، برنامه Battery را به وسیله MicroPinch امتحان کنید. این برنامه یک ابزار ساده باتری است که وضعیت سلامت باتری را نشان می‌دهد، در کنار ولتاژ و حرارت اش.

نکاتی درباره سلامت باتری در گوشی آیفون

1. برنامه iBackupBot اطلاعاتی درباره جزئیات سلامت باتری‌تان به شما می‌دهد.

باتری خراب4 
باتری خراب5

2. این کد اندروید اطلاعاتی درباره سلامت باتری‌تان ارائه می‌دهد

باتری خراب6

 

3. برنامه کاربردی Battery هم اطلااعات سلامتی را نشان می دهد


باتری خراب7

نتیجه

با وجود باتری‌هایی از تولیدکنندگان مشهور بین المللی و وجود فروشگاه های اینترنتی نظیر ماکروتل که هدف خود را تامین و تهیه ساده و بی دردسر لوازم جانبی و قطعات گوشی برای کاربران در نظر گرفته است دیگر پیدا کردن قطعات جانبی مثل باتری گوشی خاصی با قیمت معقول مثل چندسال قبل دشوار نیست.

لازم به ذکر است که یک باتری که در حد استاندارد کار نمی‌کند برای کاربر بسیار مشهود است. عوامل ذکر شده در بالا ممکن است به کاربر در تایید و سلامت باتری نیز کمک کنند. عملکرد باتری ضعیف منجر به عملکرد ضعیف دستگاه نیز می‌شود. بنابراین ضروری است که کاربر به تعویض باتری اقدام نماید تا سایر کارکردهای گوشی نیز به خوبی انجام شوند. ضمنا فراموش نکنید که هنگام تعویض باتری، دفع مناسب برای جلوگیری از به خطر انداختن سلامت محیط زیست بسیار مهم است. 

12 نظر
 • مر******

  مر****** 1398-11-23

  سلام . من یه گوشی سامسونگ جی ۷ پرایم دارم، چند روز پیش موقع کار یه دفعه صفحش سیاه شد، زنگ میخورد ولی صفحه نداشت، فلشش کردن ، ولی هر بار صفحه خاموش میشه ، دیگه روشن نمیشه، به نظرتون مشکلش میتونه باتری باشه؟؟؟

  • 1398-11-23

   سلام
   احتمالا آی سی تصویر مشکل داشته باشه، با مراکزی که تخصص سامسونگ دارن تماس بگیرید بهتر راهنماییتون میکنن

 • مج********

  مج******** 1398-10-23

  با سلام من گوشیم زود شارژ خالی میکنه از چیه

  • 1398-10-23

   سلام


   مدل گوشی چیه؟ چند ساله استفاده میکنید؟


   نرم افزار گوشی، باتری، شارژر، آی سی شارژ


   همه اینا میتونه عامل شارژ خالی کردن گوشی باشه

 • اف********

  اف******** 1398-07-28

  سلام .گوشیم خود به خود خاموش میشه و باز نمیشه وقتی میزنم شارژر روشن میشه
  بردم تعمیر گوشی گفتن باید باتریش تعویض شه درس میگن؟

  • 1398-07-28

   درود وقت بخیر
   بله اگر تشخیصشون باتری بوده درسته از باتری هم میتتونه باشه این ایراد
   موفق باشید

 • فا********

  فا******** 1398-06-21

  سلام خسته نباشید گوشی من سامسونگ j7coreهستش وقتی میخوام عکس بگیرم یافیلم برداری کنم یالایو بگیرم کارم که تموم میشه گوشیم بااینکه شارژ داره ولی خود بخود خاموش میشه وقتیم میزنم شارژ باز از۲درصد شروع میکنه به شارژ کردن ایا این از باتری هستش؟

  • 1398-06-21

   سلام
   باید بررسی بشه ممکنه آی سی شارژ مشکل داشته باشه و باعث بشه آمپر ورودی نوسان داشته باشه
   تشریف بیارید به آدرس بالای سایت
   موفق باشید

 • تی******

  تی****** 1398-03-24

  سلام خسته نباشید ببخشید گوشیه من وقتی ک میزنمش ب شارژ مثلا ۹۵ درصده بعدش تا نیم ساعت رو همین ۹۵ درصد باقی میمونه وقتی ک خاموشش میکنم درست میشه اما بعصی وقتا ک خاموشش میکنم میبینم از ۹۵ ب ۹۸ میرسه ینی اینم ی نشونه خرابیه؟

 • سر********

  سر******** 1397-11-14

  تشکر از راهنمایی شما

 • اح******** ********می

  اح******** ********می 1396-02-09

  فوق العاده بود.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم