دلایل داغ شدن گوشی های موبایل چیست؟

تاریخ انتشار: 96/12/15 سه شنبه
نمایش: 1283
(14 رای)

چرا گوشی های موبایل داغ می شوند و چطور جلوی آن را بگیریم؟ گوشی ها از زمانی که برای اولین بار آن ها را روشن می کنیم گرم می شوند و این امری اجتناب ناپذیر است و خطری هم ندارد. اما داغ شدن گوشی یک مسئله جدی است و موجب خرابی گوشی می شود و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله، ما به سه پرسش مهم می پردازیم؛ چه چیزی باعث گرم شدن گوشی می شود، چه چیزی باعث داغ شدن آن می شود و چطور می توان از آن جلوگیری کرد؟

چرا گوشی ها گرم می شوند؟

این جواب به یک اصل ساده فیزیک برمی گردد؛ حرکت موجب تولید گرما می شود. گوشی های ما مجبورند به طور فیزیکی چیزهایی را جابه جا کنند تا بتوانند کار کنند بنابراین الزاما در طول این حرکت ها گرما تولید می شود. میزان گرمایی که گوشی شما تولید می کند عمدتا با مقدار الکتریسیته که از آن عبور می کند متناسب است.

اگر در حال انجام بازی هستید که از واحد پردازنده مرکزی و گرافیک(که هر دو در سیستم روی تراشه مرکزی قرار دارند ) کار زیادی می کشد، آن ها گرم می شوند چرا که به برق بیشتری برای انجام دادن وظایف شان نیاز پیدا می کنند. 

گرم شدن گوشی موبایل شما جای نگرانی ندارد، آن ها برای کار کردن به این شکل طراحی شده اند اما اگر گوشی تان داغ شود جای نگرانی هست.

چرا گوشی های موبایل داغ می شوند؟

به طور کلی، سیستم روی تراشه ها(SoC) به خوبی بهینه سازی شده اند و داغ شدن به ندرت به یک معضل تبدیل می شود. آن ها به طور خاص برای کار کردن در دماهای بالا طراحی شده اند. زمانی که گوشی شما با یک افزایش دمایی مواجه می شود که ممکن است خرابی به بار بیاورد، پردازنده سرعت خودش را کم می کند. کند کار کردن گوشی یکی از علائم داغ شدن گوشی است و تحت شرایط دمایی بیشتر ممکن است یک هشدار در صفحه گوشی تان ببینید که از شما درخواست می کند تا زمان خنک شدن گوشی تان از آن استفاده نکنید.

اگر گوشی شما مکررا داغ می شود، ممکن است چندین عامل باعث آن شده باشد که عمدتا مربوط به کار کشیدن زیاد از سخت افزار است. البته برای هر کدام راه حلی وجود دارد.

کار کشیدن زیاد از GPU به مدت زیاد یکی از دلایلی است که سریعا باعث داغ شدن گوشی می شود. هر کسی که از فناوری واقعیت مجازی Gear VR روی گوشی خودش استفاده کرده باشد این را به خوبی درک کرده است.

همین امر با اپلیکیشن های سنگین نیز اتفاق می افتد، اما در این جا فشار بر روی CPU گوشی است. قابلیت ها و عملکردهای چند منظوره و سنگین همانند ویجت ها و یا به خاطر هر چیزی که گوشی شما مجبور باشد اتصال خود را(بلوتوث، وای فای و...) را چک کند همگی نیاز به کار و قدرت پردازنده هست که این باعث گرم شدن SoC می شود و فرستادن جریان برق بیشتر به این واحد باتری را نیز گرم می کند.

چیزهای دیگری که می تواند منجر به داغ شدن گوشی شما شود عوامل بیرونی است؛ برای مثال رها کردن گوشی زیر نور مستقیم خوشید یا قرار دادن آن نزدیک اجاق گاز و فر.

اگر از گوشی خود زیاد کار نمی کشید و همچنان به طور مرتب داغ می شود حتما اشکالی در سخت افزار آن وجود دارد و بهتر است فکر تعویض قطعه خراب آن باشید.

هیچ مثالی بهتر از Snapdragon 810 بدنام برای سخت افزار با بهینه سازی ضعیف که منجر به داغ شدن گوشی می شود وجود ندارد. این پردازنده پرچمدارهای 2015 بود و تقریبا روی تمام دستگاه های پرچمدار آن سال به کار رفته بود. این پردازنده از همان ابتدا با بحث های مربوط به مشکل داغ شدن گره زده شد و درحالی که عملکرد آن از دستگاهی به دستگاه دیگر فرق می کرد، ولی به طور کلی این تراشه سرعت پردازش خود را مرتبا و به شدت کاهش می داد تا از داغ شدن گوشی جلوگیری کند که در نهایت باعث کند کار کردن گوشی می شد.

این به ویژه در گوشی های سونی مشکل ساز شد که به خاطر آن کمپانی سونی چندین ضمیمه نرم افزاری برای گوشیXperia Z3+ ارائه کرد و حتی لوله های خنک کننده به گوشی های مدل Xperia Z5 اضافه کرد؛ چیزی که سامسونگ نیز با پرچمدارهای نسل 10 خود یعنی گلگسی اس 7 و اس 7 اج انجام داد.

درحالی که بررسی های ایمنی وجود دارد و اکثر گوشی ها با داغ شدن مکرر مواجه نمی شوند، زمانی که این اتفاق به طور مرتب یا با شدت زیاد اتفاق بیفتد، گرمای ایجاد شده ممکن است به گوشی شما آسیب برساند.

داغ شدن گوشی موبایل باعث خراب شدن چه قطعاتی می شود؟

باتری

در داخل گوشی های مدرن معمولا از باتری های لیتیوم یونی استفاده می شود. این ها ترفندهای هوشمند تکنولوژی هستند. باتری های غیر قابل شارژ فقط یک واکنش شیمیایی را اجازه می دهند و برای تولید برق طراحی شده اند و فقط در یک جهت اتفاق می افتند؛ الکترون ها باتری ها را برای حرکت درون یک مدار(گوشی شما) ترک می کنند. باتری های قابل شارژ به این واکنش اجازه می دهند تا به صورت دوطرفه انجام شود بنابراین باتری ها می توانند صدها بار شارژ و دشارژ شوند.

باتری های لیتیوم یونی بهترین نوع باتری های قابل شارژ موجود در حال حاضر هستند اما آن ها هنوز هم کاملا بدون عیب نیستند.

آن ها دو مشکل اساسی دارند:

1) این که آن ها بعد از گذشت زمان فرسوده می شوند حتی اگر مورد استفاده قرار نگیرند. این اتفاق نسبتا آهسته اتفاق می افتد اما اگر خوش شانس باشید نهایت دو تا سه سال می توانید از عمر مفید آن ها بهره مند شوید.

2)آن ها بسیار حساس به گرما هستند. هر درجه ای بالاتر از 30 درجه سانتی گراد شروع به گذاشتن تاثیرات منفی بر روی باتری های لیتیوم یونی می کند و این همان دمایی است که هر زمان که شارژ می کنید احتمالا دمای گوشی شما به بالاتر از آن می رسد.  

اثر اصلی گرما بر روی باتری افزایش سرعت خرابی و فرسودگی آن است و به این ترتیب با سرعت بیشتری ظرفیت آن کاهش می یابد و زودتر با یک باتری سوخته مواجه می شوید.

یکی از پیامدهای داغ شدن باتری های لیتیوم یونی ایجاد انفجار و آتش سوزی است. اگرچه ما همگی داستان های ترسناکی در مورد این موضوع شنیده ایم اما احتمال انفجار باتری ها خیلی کم است. چون برای این اتفاق به یک فرار حرارتی، یک چرخه بازخورد معیوب یا چیزی که دمای واکنش درون باتری را افزایش دهد نیاز هست که همگی دست به دست هم می دهند و دما را تا حد آتش گرفتن بالا می برند. این فرآیند هم می تواند به خاطر یک سوء عملکرد قطعات داخلی گوشی باشد(که معمولا تحت کنترل یک قطع کننده مدار است) یا توسط عوامل خارجی اتفاق بیفتد برای مثال هنگامی که گوشی تان درون آتش می افتد.

برای این که باتری تان آتش بگیرد یا منفجر شود نیاز به دمای بالاتر از 200 درجه سلسیوس است که اتفاق افتادن آن در زندگی روزمره بسیار غیر معمول است.

سیستم روی تراشه(System-on-a-chip)

زمانی که گوشی تان داغ می شود اثری که روی سیستم روی تراشه یا SoC دارد این است که آن را وادار می کند تا برای جلوگیری از داغ شدن سرعت پردازش خود را کاهش دهد برای همین سرعت عملکرد گوشی شما به شدت کند می شود یا به عبارتی هنگ می کند و گاهی اوقات گوشی تان به حدی کند کار می کند که نمی توانید عملا از آن استفاده کنید.

اگر داغ شدن گوشی تان بیش از حد طولانی شود، ممکن است این تراشه به طور فیزیکی خراب شود. بازهم همانند انفجار باتری ها احتمال این اتفاق خیلی کم است چرا که برخی ملاحظات ایمنی در گوشی ها برنامه ریزی شده که از این اتفاق جلوگیری می کند.

اما بالاخره در هر صورت داغ شدن گوشی و منتظر ماندن تا خنک شدن آن یک معضل ناخوشایند است. برخی از گوشی ها بیشتر مستعد داغ شدن هستند مثل Sony Xperia Z3+ اما داغ شدن بقیه گوشی ها اتفاقی غیر معمول است.

چطور از داغ شدن گوشی های موبایل جلوگیری کنیم؟

نکات مربوط به باتری

بدترین چیزی که می توانید روی باتری یک گوشی انجام دهید این است که آن را زمانی که کاملا پرشارژ است در معرض گرما قرار دهید، بنابراین 100 درصد شارژ کردن گوشی خوب نیست. عمق تخلیه نیز تاثیر منفی روی عمر باتری می گذارد بنابراین بهتر است اجازه ندهید که میزان شارژ گوشی تان به صفر درصد برسد و بعد آن را به شارژ بزنید. برای مثال اگر همیشه سطح شارژ گوشی تان را بین 30 تا 80 درصد نگهدارید عمر باتری تان بیشتر می شود و احتمال داغ شدن آن نیز کمتر است. اگرچه این کار ممکن است پرزحمت به نظر برسد اما تعداد چرخه های شارژی که می توانید از باتری استفاده کنید را دوبرابر می کند.

اگر مجبورید قبل از خواب گوشی تان را در حالت شارژ رها کنید تا صبح که بیدار می شوید گوشی پرشارژ داشته باشید بهتر است آن را روی یک سطح سخت و خنک قرار دهید نه این که روی مبل یا تخت خواب که گرما را حبس می کند بگذارید.

از قرار دادن گوشی در حالت شارژ و در زیر لحاف تختی که روی آن خواب هستید به شدت خودداری کنید. به دلایل مشابه، گوشی تان را زیر نور مستقیم خورشید رها نکنید.

حالت صرفه جویی در باتری(Power saving)

برای کنترل یا جلوگیری از داغ شدن سیستم روی تراشه(SoC) مطمئن شوید که در حال انجام دادن بازی های سنگین یا تماشای ویدئو به مدت طولانی نیستید، در حال استفاده از وظایف چند منظوره یا اپلیکیشن هایی که نیاز به پردازش زیاد دارند نیستید، از استفاده طولانی بلوتوث خودداری کنید و به جای از وای فای استفاده کنید. به طور کلی تا جای ممکن از کارهایی که نیاز به پردازش زیاد دارند خودداری کنید تا گوشی تان خنک شود.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*