برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

OEM چیست و در مورد آن چه میدانید؟

نوشته شده در تاریخ1398-02-29 4672
دوست داشتن0

اگر از طرفداران دنیای دیجیتال هستید، حتما کلمه‌ی OEM به گوش‌تان خورده است. در مورد OEM چه می‌دانید؟
OEM مخفف (Original Equipment Manufacture) یا تولید کننده‌ی اصلی تجهیزات، به تولید محصولاتی با کیفیت بالا، اصل و بهترین بازدهی و عملکرد می‌پردازد. این تجهیزات در نهایت مورد استفاده‌ی کمپانی‎های دیگر است. در واقع یک شرکت است که به تولید یا توسعه هر چیزی که توسط یک شرکت دیگر فروخته می‌شود می‌پردازد. در دنیای کامپیوتر، می‌توان به سخت افزار و نرم افزار اشاره کرد.

همچنین این محصولات به سفارش فروشندگان و صاحبان برند‌های بزرگی همچون Lenovo، HP، Dell و بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولید کامپیوتر و PC ساخته‌ می‌شود. این موارد در گوشی‌های تلفن همراه نیز وجود دارد. به عنوان مثال، Foxconn، یک شرکت تولید کننده قرارداد الکترونیک تایوانی که تولید انواع قطعات و تجهیزات را برای شرکت‌هایی مانند شرکت اپل، دل، گوگل، هوآوی، نینتندو، سامسونگ و... تولید می‌کند، بزرگترین شرکت‌های OEM در جهان از نظر مقیاس و درآمد است.
کمپانی‌های نصب و راه انداز اغلب هیچ چیزی را به تجهیزات اضافه نمی‌کنند و در این میان فقط مارک و برند خود را با نام OEM بر روی دستگاه‌های تولید شده‌ قرار می‌دهند.

شرکت‌های متعددی هستند که در تولید OEM متخصص هستند و هرگز تحت نام تجاری خود چیزی نمی‌فروشند. بسیاری از شرکت‌ها هر دو را انجام می‌دهند. آنها تولید عمده و خرده فروشی را انجام می‌دهند. اکثر کامپیوتر‌ها شامل اجزای ساخته شده توسط چندین شرکت می‌باشد. به عنوان مثال، Dell تمام قطعات را در لپ تاپ دل تولید نمی‌کند و یا اپل همه اجزای موجود در iMac را نمی‌سازد. در حالی که این شرکت‌ها تنها کامپیوتر را طراحی می‌کنند و اجزای سازنده‌ی آن را از شرکت‌های تولید کننده‌ی اورجینال یا همان OEM خریداری کرده و تنها آن‌ها را بایکدیگر اسمبل می‌کنند.
برای مثال، یک لپتاپ Dell ممکن است یک پردازنده AMD و یک SSD سامسونگ داشته باشد. AMD شرکت OEM پردازنده و سامسونگ کمپانی OEM ذخیره ساز می‌باشد. یک iMac ممکن است یک پردازنده Intel و یک رم Micron داشته باشد. در این مورد، سازندگان اینتل و میکرون نیز صادق است.
دانستن اینکه OEM‌ها اجزاء تشکیل‌دهنده را به گوشی شما ارائه می‌دهند، می‌توانند در هنگام جایگزینی یا ارتقاء قطعات مفید باشد. اگر مشکلی با یک جزء خاص داشتید می‌توانید آن را با یکی دیگر از محصولات شرکت‌های OEM تعویض کنید. فقط مطمئن شوید که مشخصات سخت افزاری سیستم شما پشتیبانی می‌کند.

درک اصلی سازندگان تجهیزات (OEM)

یکی از نمونه‌های اساسی، ارتباط بین تولید کننده موبایل و سازنده قطعات موبایل است. قطعات مانند تاچ ال‌سی‌دی، باتری و سایر قطعاتی که OEM به یک تولید کننده‌های گوشی همراه می‌فروشد و سپس اسمبل شده و گوشی شما را تحویل می‌دهند. گوشی تکمیل شده سپس به فروشندگان برای فروش و یا به مصرف کنندگان فروخته می‌شود.
در این میان شرکت‌هایی تحت عنوان VAR که مخفف (Value-Added Reseller) می‌باشند که محصولات OEM را ارزش‌گذاری می‌کنند و از آن‌ها خریداری می‌نمایند. یا به سایر شرکت‌های بزرگ برای مونتاژ فروخته و یا خود بعنوان سازنده‌ی محصول برند خود را بر محصولات زده و پس از تکمیل بفروش می‌رسانند.
OEM AND VAR

واقعیت این است که VAR‌ها و OEM‌ها با هم کار می‌کنند. تولید کنندگان قطعات اجزای قابل مونتاژ را به VAR‌ها می‌فروشند. اگر چه بعضی از تولید کنندگان بطور کامل قطعات را برای فروش به VAR به بازار عرضه می‌کنند، ولی معمولا در تعیین محصول نهایی نقش مهمی ایفا نمی‌کنند.
به عنوان مثال، مایکروسافت نرم افزار ویندوز خود را به کمپانی Dell می‌فروشد، که آن را به رایانه‌های شخصی اش اضافه کند و یک سیستم PC کامل را به طور مستقیم به عموم مردم بفروش برساند. در معنای سنتی، مایکروسافت OEM و Dell کمپانی VAR است. با این حال، مصرف کنندگان به احتمال زیاد به Dell به عنوان OEM نگاه می‌کنند.
به طور مرسوم OEM‌ها بر فروش تجاری و کسب و کار و تنها تولید عمده متمرکز بودند، در حالی که VAR‌ها در حال ارائه این محصولات تولید شده به عموم یا سایر کاربران نهایی به بازار بودند. از اوایل سال 2019، تعداد بیشتری از تولید کنندگان OEM قطعات خود را به طور مستقیم به مصرف کنندگان (که به نوعی آنها را VAR می‌کند) بفروش رساندند. به عنوان مثال، افرادی که کامپیوتر می‌سازند می‌توانند کارت‌های گرافیکی یا پردازنده‌ها را مستقیما از Nvidia، Intel که OEM هستند یا خرده فروشان VAR خریداری کنند.

OEM یا اورجینال در مقابل محصولات Aftermarket یا دست دوم

OEM VS After Market

OEM مخالف دست دوم است. OEM به چیزی اتلاق می‌شود که به طور خاص برای محصول بطورت اصل ساخته شده است، در حالی که مخصولات aftermarket به تجهیزات ساخته شده توسط شرکت دیگری اشاره می‌کند که یک مصرف کننده ممکن است به عنوان یک جایگزین استفاده کند.
به عنوان مثال، می‌گویند یک فرد باید تاچ ال‌سی‌دی گوشی خود را تعویض کند، که بوسیله شرکت بصورت اورجینال به طور خاص برای آن برند گوشی ساخته شده است. او می‌تواند این قطعه را که قبلا در گوشی دیگری استفاده شده و آن گوشی به هر دلیلی دیگر استفاده نمی‌شود، را بعنوان جایگزین تاچ ال‌سی‌دی گوشی استفاده کند. اگر این قطعه را مستقیما از کمپانی تولید‌کننده گوشی خود خریداری می‌کرد، از OEM و در غیر اینصورت اصطلاحا از محصولات Aftermarket یا ORG استفاده کرده‌است. معمولا مصرف کنندگان یک محصول کارکرده را خریداری می‌کنند زیرا ارزان تر است و یا به دست آوردن آن راحت تراست و دسترسی و یافتن آن‌ها دردسر کمتری دارد.

توافقنامه مجوز نصب; همه چیزهایی که باید بدانید:

OEM

توافق نامه مجوز نصب OEM بین احزاب مختلف برای رسیدگی به مسائل مربوط به نام تجاری، محرمانه بودن، پرداخت، تضمین کیفیت و فرآیند زمانی وجود دارد.
یک سازنده تجهیزات اورجینال (OEM) یک شرکت است که قطعاتی را تولید می‌کند که بعدا می‌توانند به یک تولید کننده دیگر به بازار عرضه شوند. به عنوان مثال، اگر شركت A را به عنوان استفاده کننده از شارژرهاي گوشی بدانیم و شركت B شركت‌هاي تلفن همراهي كه تلفن‌هاي خود را با خرید از شركت A عرضه مي كنند، شركت A يك شرکت OEM شناخته می‌شود. شركت A محصولات را با استفاده از نام تجاری و مشخصات مندرج در شركت B تولید می‌كند. در حالی كه شركت B در نهایت روی ارتباط با مصرف كننده متمركز می‌شود، شركت A به عنوان OEM بر روی یک رابطه تجاری به تجاری (B2B) تمركز می‌كند ؛ مصرف کننده آنها یک شرکت دیگر است.
در حالی که OEM عمدتا نگران ارتباط آنها با مشتریان تجاری خود است، گاهی اوقات ممکن است افراد بتوانند اقلام را مستقیما از OEM خریداری کنند. به عنوان مثال، اگر فردی هستید که در مورد تلفن همراه زیاد می‌دانید و خودتان را توانا در امر تعمیرات موبایل می‌بینید، به جای رفتن به دفاتر تعمیر گوشی، شما ممکن است بخواهید که اکسسوری جدید را مستقیما از سازنده خریداری کنید.

ODM چیست؟

قطعا در این میان در پس نام OEM، شما ODM را هم شنیده‌اید.

ODM

همانطور که از نام آن میبینید، ODM که مخفف (Original Design Manufacture) می‌باشد، با شما در طراحی محصول همکاری می‌کند، به طور معمول، آنها بیشتر کار طراحی فنی را برای به دست آوردن محصول از مفهوم به واقعیت انجام می‌دهند. هنگامی که این طرح را تکمیل می‌کنید، آنها همچنین به شما در تولید این محصول کمک می‌کنند (معمولا در کارخانجات خود)، و سپس نام تجاری شما را بر روی محصول (به عنوان صاحب منحصر به فرد آن محصول) قرار می‌دهند. کسب و کار جانبی ODM در ایجاد محصولات خود "سفید برچسب" هستند، که برند‌ها می‌توانند لوگوهای خود را بر روی آن قرار دهند.
پس از طراحی محصول انجام شده، OEM به شما کمک می‌کند آن را تولید کنید. یک نمونه معروف از این ارتباط بین کامپیوترهای اپل و Foxconn است: اپل محصولات خود را طراحی کرده (ODM) و Foxconn دارای بسیاری از کارخانه‌هایی است که آنها را تولید می‌کند. OEM همچنین می‌تواند برای یک شرکت که عناصر سفید را سفارش می‌دهد، تولیدات انجام دهد. این شرکت سفید سفارش ممکن است همان شرکتی باشد که شما برای طراحی محصول خود به آن‌جا مراحعه کرده‌اید و پس از طراحی به شما قول تولد آن را هم در شرکت‌شان به شما داده‌اند. به این ترتیب شما ممکن است با ODM کار کنید که خودشان از قطعات ساخته شده توسط یک OEM استفاده می‌کنند.

چرا با ODM یا OEM کار می‌کنند؟

از آنجاییکه صاحبان شرکت‌ها و برند‌های بزرگ‌ها معمولا کارخانه‌های خود را دارند و محصولات الکترونیکی را برای چندین شرکت دیگر ایجاد می‌کنند، می‌توانند قطعات را به طور عمده خریداری کنند، بدین معنی که شما می‌توانید محصولات خود را با هزینه اولیه ارزان تر از طریق خرید اجزاء به طور مستقیم تهیه کنید، آن‌ها را اسمبل و با قیمت گران‌تر و برند خودتان بهمراه اندکی تغییرات منحصربفرد کمپانی بفروش برسانید. این شرکت‌ها همچنین باید دارای سطح تخصص و سرعت بالای تولید باشند تا محصول خود را به شما ارائه دهند. برخورداری یک جا از تمام مهارت‌ها و تخصص و دانش فنی، هم صرف وقت بیشتری برای تولید و هم هزینه‌ ی بیشتری برای صاحب برند بهمراه خواهد داشت. به طوری که آن‌ها ترجیح می‌دهند حجم بیشتری از محصول را در کوتاه مدت ایجاد کنند و بدون نیاز به استخدام افرادی که از نظر فنی به آن‌ها نیاز داشته باشند. استخدام چندین نیروی کار آماتور تنها برای کار اسمبل و سرهم کردن قطعات بالتبع برای آن‌ها از داشتن چندین مهندس متخصص کم هزینه‌تر است. آن‌ها همچنین می‌توانند از هزینه‌های سرمايه گذاری بالا که معمولا برای ساخت کارخانجات خود با تجهیزات مورد نیاز اجتناب کنند.

ODM یا OEM را کجا می‌توان پیدا کرد؟

بسیاری از ODM‌ها یا OEM‌ها کارخانه‌های خود را در کشورهای کم هزینه قرار می‌دهند، در حالیکه کار ارزان تر خواهان بیشتری هم دارد. به ویژه برای الکترونیک، شما بسیاری ازقرار داد‌های تولیدکنندگان الکترونیک را در مرکز تایپه یا شانگهای می‌بینید، در حالی‌که کارخانه‌هایشان بیشتر در سراسر تایوان، چین و کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند ویتنام گسترش یافته است. البته، ODMs و OEM‌ها در تقریبا هر کشور وجود دارد، در حالی که آلمان، ایالات متحده آمریکا، برزیل به عنوان محبوب ترین منابع خارجی در خارج از آسیا می‌باشند.
بسیاری از شرکت‌ها با تلاش برای یافتن تامین کنندگان خود در سیستم‌های آنلاین مانند Alibaba و Global Sources شروع به کار می‌کنند و یا با حضور در یکی از نمایشگاه‌های تجاری که در تایوان یا چین برگزار می‌شود. اگر شما یک استارت‌آپ کوچک دارید یا شرکتی هستید که بخوبی محصولات خود را مدیریت می‌کند، ارزش صحبت کردن با یک شرکت Mighty Net را دارید.آنها به شرکت‌هایی که به محصولاتی با حجم کمتر نیاز دارند کمک می‌کنند.

OEM AND ODM

1- ناامن است

بسیاری از داستان‌های ترسناک شرکت‌ها یا OEM‌ها / ODM‌ها که ایمیل‌های آن‌ها را هک کرده اند، شنیده‌ایم. ممکن است با این کار اسرار شرکت شما به خطر بیفتد. مخصوصا اگر مبادله اطلاعات بانکی در صورت حساب‌ها نیز از این طریق ارسال شود. به طوری که زمانی که شما پرداختی انجام می‌دهید ممکن است آن را در واقع برای هکرها فرستاده باشید.

2- پیگیری بسیار سخت است

"کدام فایل آخرین نسخه است؟"، "چه کسی تغییر روی محصول را تایید کرد و چه زمانی ؟"، "چگونه این فایل به ما فرستاده شده است و آن در حال حاضر کجاست ؟"، "وضعیت فعلی تولید ما چیست؟" همه ی این‌ها سوالات معمولی هستند که از طریق مکالمات در کانال‌های مختلف انجام می‌شود و برای پاسخ دادن می‌تواند وقت گیر باشد. لذا پیگیری محصول در این وضعیت بسیار سخت تر از حالتی است که شما بر روی کار خود بطور مستقیم نظارت دارید.
KANEOH، در حال تلاش برای ایمن سازی و سازماندهی کسب و کار بین شرکت‌های محصول و تامین کنندگان آنها است. با استفاده از پلت فرم Cloud شما می‌توانید یک فضای کاری ایمن ایجاد کنید که در آن شما و تیمتان می‌توانید در هر جنبه ای از توسعه محصول خود همکاری کنید و سپس از تامین کنندگان ODM / OEM خود دعوت کنید تا با شما همکاری کنند تا محدودیت دسترسی آنها به دانستن در مورد چیزی با چت، ویدئو و تماس صوتی که به پایان برطرف شود. این برنامه توسط BlackBerry رمزگذاری شده است، اطمینان حاصل کنید که مکالمات کسب و کار مهم شما خصوصی می‌باشد و هیچ‌کس جز شما و تیم‌تان به آن دسترسی ندارد.
اکثر محصولات موجود در ماکروتل ورژن 100% اورجینال یا OEM و ساخته شده در کارخانه اصلی آن می‌باشند. برای مشاهده‌ی محصولات OEM موجود در ماکروتل روی لینک آبی کلیک کنید.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

حساب کاربری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم