بررسی سلامت باتری گوشی های هوشمند و این که چه موقع نیاز به تعویض باتری دارید

تاریخ انتشار: 96/02/07 پنج شنبه
نمایش: 1907
(19 رای)

باتری یک گوشی موبایل به معنای واقعی کلمه مرکز قدرت آن است. با در دسترس بودن پردازنده های جدیدتر و سریع تر روی گوشی های مدرن نیاز به باتری های بهتر و قوی تر برای پشتیبانی این پردازنده بیشتر احساس می شود.

 یک گوشی هوشمند بدون باتری درست همانند ماشین بدون منبع قدرت می ماند. به عبارت دیگر ارزشی ندارد . باتری همان چیزی است که قدرت و انرژی مورد نیاز برای کارکردن هر گوشی موبایل را فراهم می کند.

تشخیص سلامت و خرابی باتری، نیاز به تعویض باتری

متاسفانه، حتی اگر از باتری گوشی موبایل خود به خوبی مراقبت کنید با گذشت زمان کارایی آن به طور اجتناب ناپذیر کاهش یافته و مقداری از ظرفیت شارژ خود را از دست می دهد. از این دیدگاه شاید سخت باشد که در مورد سلامت یا نیاز داشتن به تعویض باتری خود قضاوت کنید. به همین دلیل است که در این جا چندین نکته را برای راهنمایی در این موضوع ارائه می کنیم.

بیشتر کارخانه های تولید کننده به تولید باتری های لیتیوم یونی برای گوشی های خود تمایل دارند. این باتری ها نسبت به باتری هایی که ما یک دهه پیش استفاده می کردیم پیشرفت های چشمگیری کرده است اما حقیقت این است که این باتری ها طول عمر محدودی دارند.

برای یک کاربر ضروری هست که خراب بودن باتری را تشخیص دهد و آن را سریعا تعویض کند. باتری که به پایان عمر نزدیک شده باشد نه تنها برای استفاده گوشی نامناسب است بلکه ممکن است برای کاربر نیز از نظر بهداشتی خطر داشته باشد. بیایید به چند نشانه ای که می توانید خراب بودن یک باتری را تشخیص دهیم نگاهی بیندازیم.

کاهش زمان تخلیه شارژ

شاخصه اصلی یک باتری در حال مرگ این است که حتی موقعی که دستگاه شارژ کامل بودن را نشان می دهد در زمان کوتاهی شارژ آن تخلیه می گردد. لازم به ذکر است که فعالیت هایی مانند بازی، تماشا یا گوش دادن به چندرسانه ای ها، گشت و گذار در اینترنت و غیره انرژی زیادی از باتری می گیرد و اگر یک یا چندتا از این فعالیت ها را در مدت زمانی بیش از حد نرمال انجام دهید باتری تان سریعا خالی می شود. با این حال، اگر زمان تخلیه شارژ باتری بسیار کم است حتی موقعی که از گوشی خود تنها برای فعالیت های عادی روزمره استفاده می کنید می توان حدس زد که مشکلی برای باتری تان پیش آمده است. این شاید شایع ترین دلیل برای خرابی باتری باشد. برای این مورد راهکارهایی در پایان این مقاله ارائه کرده ایم. 

تولید گرما

تولید گرما نشانه خرابی باتری و نیاز به تعویض باطری گوشی

پردازش وظایف شدید و سنگین معمولا منجر به افزایش دمای دستگاه می شود. بازی های سنگین یا تماشای ویدئوها در مدت زمان طولانی مممکن است باعث گرم شدن قاب پشت گوشی شود اما این فرآیندی دور از انتظار نیست. افزایش دما معمولا سلامت باتری را کاهش می دهد و یک باتری داغ نسبت به یک باتری سرد با سرعت سریع تری شارژ تخلیه می کند ولی برخی از افزایش های دمایی طبیعی و مورد انتظار هستند. با این حال، یک نشانه سریع و مسلم که نشان دهنده خراب بودن باتری شماست این است که به طور غیرمعمول داغ می شود حتی زمانی که در حالت استندبای باشد یا زمانی که صرفا با آن وظایف کم و سبک را انجام می دهید.

بررسی های چشمی

حتما نباید دانشمند یک سفینه فضایی باشید تا در مورد خراب بودن یا سالم بودن یک باتری نظر بدهید. در واقع، برخی از خرابی های رایج باتری ها با چشم غیر مسلح به سادگی قابل تشخیص هستند. اگر باتری شما از نوع جداشدنی است، به سادگی و با احتیاط می توانید آن را بیرون بیاورید(البته بعد از خاموش کردن) و آن را از نظر داشتن علائمی نظیر برجستگی، خوردگی نزدیک پایه های فلزی و لکه های سبز و سفید بررسی کنید. این ها همگی نشانه هایی هستند که به شما تعویض باتری تان را گوشزد می کنند.

اگر هیچ کدام از آن اشکال ها را مشاهده نکردید به سراغ نکته بعدی بروید. اگر لکه های مشکوک پیدا کردید یا متوجه شدید که باتری گوشی تان برآمدگی پیدا کرده است پس باتری تان نیاز به تعویض پیدا کرده است. بنابراین باتری قدیمی خود را دوباره درون گوشی نگذارید شاید مواد شیمایی آن داخل گوشی تان نشت کند و به مدار و برد گوشی آسیب بزند. در عوض باتری را درون یک کیسه پلاستیکی زیپ دار بگذارید مطمئن شوید پس از تایید یک حرفه ای در مورد خرابی آن، سریعا در محل بازیافت صحیح بیاندازید.

افزایش اندازه باتری

باد کردن باتری نشانه خرابی و نیاز به تعویض باتری

باتری هایی که به طور مرتب بش از حد داغ می شوند یک برآمدگی در داخل آن ها ایجاد می شود. افزایش در اندازه، زمانی که باتری را از لحاظ فیزیکی بررسی کنید به سادگی مشخص می شود. علاوه بر این زمانی که یک باتری با سطح برآمده را روی سطح صاف قرار دهید کاملا لب لب روی سطح قرار نمی گیرد وحتی ممکن است  با اندکی ضربه شبیه یک فرفره به چرخش دربیاید.

 تست چرخش

تست چرخش برای تشخیص سلامت یا خرابی باطری

باتری سالم نباید به این شکلی که در تصویر می بینید روی سطح صاف بچرخد

باتری های لیتیوم یونی با هر چرخه تخلیه شارژ کارایی شان تنزل پیدا می کند. عدم نگهداری درست آن ها اوضاع را بدتر از این هم می کند برای مثال گرما یا سرمای شدید ممکن است به طور جدی عمر آن ها را کاهش دهد. کار دیگری که باعث خرابی یک باتری کاملا خوب می شود این است که شارژ آن را تخلیه کنید و برای مدت ها آن را بدون شارژ کردن رها کنید.

در نهایت اگر از یک باتری به خوبی مراقبت نشود ممکن است سطح برآمده پیدا کند. این تورم ممکن است به آهستگی و معمولا در طول هفته ها و ماه ها اتفاق بیفتد طوری که برآمدگی که تازه شروع به شکل گیری کرده به سختی قابل مشاهده است. برای بررسی سلامت باتری خود آن را روی سطح صاف به چرخش دربیاورید اگر چرخید پس اشکالی در کار است. بدیهی است که نکته فقط برای باتری های جداشدنی کاربردی است.

باتری خراب به حای این که ظاهری مستطیل یا مربعی شکل داشته باشد به شکل بیضوی متمایل می گردد. هنگامی که یک باتری شروع به برآمده شدن می کند، کاربر باید بداند که این زمان تعویض باتری است.

خوردگی های قابل مشاهده

گاهی اوقات، خوردگی باتری به آسانی روی سطح باتری قابل مشاهده است. همه پایانه های باتری با گذشت زمان معمولا خوردگی پیدا می کنند و باتری های لیتیوم یونی گوشی یا تبلت ها از این قاعده مستثنی نیستند. خوردگی می تواند آنقدر شدید باشد که پایانه های فلزی ممکن است نتوانند دیگر به درستی کار کنند. درحالی که مقداری کمی از خوردگی می تواند توسط کاربر تمیز شود اما باتری های که خوردگی شدید دارند باید در زودترین حالت ممکن تعویض شوند تا از خرد صدمه زدن به خود گوشی جلوگیری شود.

تست بررسی سرعت کم شدن شارژ باتری با برنامه های مانیتورینگ باتری

برنامه های زیادی روی گوگل پلی استور(رایگان و پولی) هستند که به کاربر اجازه می دهد وضعیت و شرایط باتری گوشی اش را کنترل و مانیتورینگ کند. کاربران می توانند حتی دما، ولتاژ و جریان باتری را موقعی که به شارژر متصل است بررسی کند. یکی از برنامه های محبوب برای این کار ویجیت مانیتور باتری(Battery Monitor Widget) می باشد. با استفاده از این و برنامه های مشابه، کاربر می تواند در مورد وضعیت بدتر شدن باتری خود و این که باید به تعویض آن اقدام کند یا نه می تواند قضاوت کند. شما همچنین می توانید تاریخچه باتری را برای تشخیص استهلاک و خرابی کیفیت باتری تجزیه تحلیل کنید.

همه گوشی ها دارای باتری نیستند که توسط کاربر به راحتی قابل بازرسی باشند. اما اگر گوشی شما از این مزیت بهره مند است می توانید سلامتی باتری آن را با مانیتورینگ سرعت کاهش شارژ تشخیص دهید. برای مثال نباید در یک لحظه دو درصد یا بیشتر شارژ از دست بدهید. اکثر گوشی ها این امکان را برای شما فراهم می کنند تا میزان درصد شارژ باتری در نوار وضعیت گوشی تان نمایش داده شود. اگر این گزینه را در منوی تنظیمات گوشی خود پیدا نکردید پس از یک ویجیت یا افزونه استفاده کنید. اگر باتری شما بعد از گذشت چند ساعت از فول شارژ به صفر درصد برسد حتی زمانی که به ندرت از گوشی خود استفاده می کنید پس قطعا اشکالی وجود دارد.

برنامه های مانیتورینگ باتری برای تشخیص سلامت یا خرابی باتری

راهنمایی های بیشتر در مورد تشخیص سلامت باتری

کاربران گوشی های آیفون توجه داشته باشید این جا چیزی هست که شاید از وجود آن بی خبر باشید. آیفون توالی تعداد بار شارژ شدن باتری را در خود ذخیره می کند و همچنین ظرفیت واقعی سلول داخل آن را بررسی می کند. با این حال این اطلاعات تنها توسط کارشناسان پشتیبانی اپل قابل دسترسی است از این رو شما نمی توانید این امکان را در منوی تنظیمات خود پیدا کنید. خوشبختانه رای این کار راه حلی وجود دارد. می توانید از ویجیت iBackupBot استفاده کنید که یک ابزار همه کاره برای مدیریت دستگاه ها می باشد و هم روی Mac و هم روی PC اجرا می شود.

مادامی که گوشی خود را به دستگاهی با iBackupBot درحال اجرا، متصل کنید، برنامه آن را تشخبص می دهد و قادر به مشاهده جزئیات اطلاعات خواهید بود. در برنامه iBackupBot ، دستگاه خود را از لیست دستگاه ها انتخاب کرده و "More Information" را انتخاب نمایید. آنجا می توانید حساب دوره های شارژ آیفون تان را بیابید، همین طور ظرفیت حقیقی باتری اش را. اگر شکل FullChargeCapacity (ظرفیت شارژ کامل) خیلی کمتر از شکل زیر DesignCapacity باشد، آنگاه ممکن است نیاز به تعویض باتری باشد. (یادتان باشد که یک باتری لیتیومی معمولا بعد از 500 بار شارژ ، حدود 20 درصد ظرفیت شارژش را از دست می دهد.) 

کاربران اندروید،گوشی شما هم داده های مربوط به سلامتی باتری تان را دخیره می کند. برای دسترسی به آن، کد *#*#4636#*#* را در شماره گیر گوشیتان وارد کنید – این کد باید شما را به یک منوی خدمات ببرد که جزئیات باتری در آن نشان داده می شوند. اگر که کد کار نکرد، برنامه Battery را به وسیله MicroPinch امتحان کنید (لینک دانلود). این برنامه یک ابزار ساده باتری است که وضعیت سلامت باتری را نشان می دهد، در کنار ولتاژ و حرارت اش.

نکاتی درباره سلامت باتری

1. برنامه iBackupBot اطلاعاتی درباره جزئیات سلامت باتری تان به شما می دهد.

باتری خراب4 

2. 

باتری خراب5

3. این کد اندروید اطلاعاتی درباره سلامت باتری تان ارائه می دهد

باتری خراب6

 

4. برنامه کاربردی Battery هم اطلااعات سلامتی را نشان می دهد


باتری خراب7 

نتیجه

با وجود باتری هایی از تولیدکنندگان مشهور بین المللی و وجود فروشگاه های اینترنتی نظیر ماکروتل که هدف خود را تامین و تهیه ساده و بی دردسر لوازم جانبی و قطعات گوشی برای کاربران در نظر گرفته است دیگر پیدا کردن قطعات جانبی مثل باتری یک گوشی خاص با قیمت معقول مثل چندسال قبل دشوار نیست.

لازم به ذکر است که یک باتری که در حد استاندارد کار نمی کند برای کاربر بسیار مشهود است. عوامل ذکر شده در بالا ممکن است به کاربر در تایید و سلامت باتری نیز کمک کنند. عملکرد باتری ضعیف منجر به عملکرد ضعیف دستگاه نیز می شود بنابراین ضروری است که کاربر به تعویض باتری اقدام نماید تا سایر کارکردهای گوشی نیز به خوبی انجام شوند. ضمنا فراموش نکنید که هنگام تعویض باتری، دفع مناسب برای جلوگیری از به خطر انداختن سلامت محیط زیست بسیار مهم است. 

نظرات کاربران
(1)
  • احسان سلیمی
    1396-02-09

    فوق العاده بود.

دیدگاه خود را بنویسید
*
*